Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Коронавирус

Петровска го посети безбедносниот пункт на ХЕЦ Глобочица

- Го посетив и безбедносниот пункт на ХЕЦ Глобочица. И тука состојбата е мирна, локалното население постапува исклучиво по препораките на Владата, соработката на МВР со другите институции е одлична и заедно ги надминуваме сите тековни…

Д-р Беќаровски: Пијат Парацетамол и кријат дека биле во контакт со луѓе вратени од ризични…

Д-р Нико Беќаровски од Клиниката за токсикологија, на својот Фб профил објави предупредувчка информација дека некои граѓани се однесуваат апсолутно неодговорно во овие сериозни времиња. Тој напиша: „Овие денови болниците и клиниките…

Гувернерот на Минесота ги затвора училиштата 8 дена

Гувернерот на Минесота, Тим Волц објави дека државните училишта ќе се затворат осум дена почнувајќи од среда, се вели во соопштението од неговата канцеларија. Волц „овластува привремено затворање на јавните училишта од Минесота К-12 на…

Добра вест: Сите пациенти кои беа тестирани денес се со негативни резултати за коронавирус

Министерството за здравство информира дека резултатите на 7-те пациенти кои претпладнево се тестираа се негативни на корона вирус. Денеска се тестираа пациенти од Куманово, Тетово, Кичево, Охрид, две трудници од Дебар и еден пациент од…

(Видео) Николоски: Владата да донесе мерки за замрзнување на цените на основните производи

По примерот на Хрватска, Владата да донесе одлука за замрзнување на цените на основните потрошувачки производи во продавниците и замрзнување на цената на медицинските помагала и средства кои се неопходни за справување на последиците со…

Драматично зголемување на заболени: Бројот на случаи во Италија сè уште зачудувачки

Италија во саботата пријавила 3.497 нови заразени лица со коронавирусни случаи и нови 175 смртни случаи, што е најголем број нови случаи пријавени за еден ден од почетокот на избувнувањето. Италија досега потврди 21.157 РЕГИСТРИРАНИ…

Хонг Конг ги повикува граѓаните да избегнуваат несуштинско патување во Ирска, САД и Велика…

Хонг Конг издаде „Црвен аларм за патување“ на Ирска, Велика Британија и САД, во кој ги повикува своите граѓани да ги избегнуваат сите несуштински патувања во овие земји како одговор на новите случаи на романот коронавирус. „ЦСе…

Прв смртен случај на коронавирус во Унгарија

Еден 75-годишен маж стана прва смрт на коронавирус во Унгарија, соопшти владиниот портпарол Золтан Ковач во неделата на Твитер. „Прва смрт од од # коронавирус. Жртвата беше 75-годишно машко лице кое било пренесено во Централната болница…

Се мобилизира целиот медицински персонал – Две родилки со симптоми на грип итно…

Две родилки со симптоми слични на грип се донесени од Дебар. Едната е сместена во болницата во Охрид , а втората е донесена во Скопје. Тие ќе бидат тестирани, а потоа ќе бидат подготвени за породување, информира министерот Венко Филипче.…

Манчевски: Одредени медиуми сакаат да предизвикаат паника, време е да зборуваме…

П: ВМРО-ДПМНЕ лиферува секоја вечер со т.н. факти на денот, вчера објавија дека криете дека се очекува силна економска и здравствена криза, сигурно сте свесни за паниката која полека се развива кај населението, точно ли е ова и имате ли…

Приоритет за обвинителите ќе бидат пријавите поврзани со коронавирусот

Јавниот обвинител Љубомир Јовевски донел задолжително упатство за постапување на јавните обвинителства, а во врска со новоностанатата состојба со коронавирсуот во земјава. Приоритет во работењето, како што стои во соопштението, ќе…

Изработена мапа за следење на коронавирусот во Македонија

Изработена е првата интерактивна мапа за следење на состојбта со коронавирусот во земјава. Мапата ја изработи компанијата ГДИ, која се занимава со софтверски решенија. Мапата ги прикажува местата на кои има заразени со коронавирус,…

МНР: Се изнаоѓаат решенија за македонските патници да се вратат дома

Министерството за надворешни работи преку Координативното тело за помош и поддршка на државјани на Република Северна Македонија кои, поради новонастанатата ситуација со коронавирусот (COVID-19), се наоѓаат затекнати на граничните премини…

Во Хрватска уште седум лица заболени од коронавирус

Во Хрватска се пријавени седум нови случаи на коронавирус, објави министерот за здравство Вили Берош на прес-конференција утрово. Сите новозаболени имаат лесни симптоми, а нивните контакти се проверуваат. Во Хрватска досега се…

Хрватска со мерки за контрола на цените на производите

Владата на Храватска синоќа на телефонска седница донесе одлука за вонредни мерки за итна контрола на цените за одредени производи, меѓу кои и основни прехранбени производи, средства за хигиена, заштитна облека, медицински материјали и…

Вучиќ вечерва ќе донесе одлука за вонредна состојба или поголема улога на војската поради…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ќе се обрати пред јавноста вечерва во 20 часот каде ќе соопшти дали во земјата ќе се зголеми улогата на војската или ќе биде прогласена вонредна состојба поради коронавирусот, јавуваат српските…

Трамп нема коронавирус, тестот е негативен

Резултатите од тестирањето на американскиот претседател, Доналд Трамп, покажале дека тој нема коронавирус. Ова го соопшти неговиот лекар, Шон Конли. Тој беше подлежен на тестирање откако се ракуваше со голем број на луѓе во неделата на…

Одложено судењето за Нетанјаху поради коронавирусот

Судскиот процес против израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, е одложено за два месеци, до мај, поради епидемијата на коронавирусот. Израелското Министерство за правда соопшти дека судењето требало да почне на 17 март со читање на…