19.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Пожар зафатил 10 ката од зграда висока 218 метри во Кина

Големиот пожар, кој ја зафати зградата висока 218 метри, во која се наоѓаат канцелариите на „Чајна телеком“ во градот Чангша на југот на Кина, се прошири на неколку десетици ката.

Засега нема пријавени жртви.

„Голем чад излегува од зградата, а неколку десетици горат“, а пожарникарите почнале да го гаснат оганот и да спроведуваат спасувачки операции.

Според локалната противпожарна служба, на терен се ангажирани 36 противпожарни возила и 280 пожарникари.

Прелиминарните податоци покажуваат дека се запалил надворешниот ѕид на зградата. На снимките објавени на социјалните мрежи се гледа како пламен излегува од зградата и огромни облаци чад се издигаат кон небото.

Засега не се знае точната причина за пожарот.

Можеби ќе ве интересира

Прв случај на мајмунски сипаници во Кина

M T

Тајфунот Муифа ја погоди Кина, повеќе од милион евакуирани

M T

Пожар во југозападниот дел на Франција, зафатил четири куќи, стотици луѓе се евакуирани

M T

Најмалку осум загинати, седуммина повредени во пожар во изложбен салон за електрични скутери

M T

Бројот на загинати во земјотресот во Кина се искачил на над 80 лица

M T

Пожар во караоке бар во Виетнам, најмалку 12 лица загинаа

M T