19.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Прв случај на мајмунски сипаници во Кина

Југозападната кинеска општина Чонгкинг денеска пријави еден случај на инфекција со мајмунска сипаница кај лице што допатувало од странство, што е официјално прв случај на инфекција со овој вирус во Кина.

Лицето е ставено во карантин по пристигнувањето во Чонгкинг, така што ризикот од ширење е мал, соопшти локалната здравствена комисија.

Сите блиски контакти на заразените се ставени под медицински надзор во изолација.

90-ина земји, каде што мајмунските сипаници не се ендемично заболување, пријавиле појава на овој вирус, а досега се пријавени повеќе од 60.000 случаи, како и неколку смртни случаи во светот.

Можеби ќе ве интересира

Пожар зафатил 10 ката од зграда висока 218 метри во Кина

M T

Тајфунот Муифа ја погоди Кина, повеќе од милион евакуирани

M T

Прв смртен случај во Лос Анџелес од мајмунски сипаници

M T

Бројот на загинати во земјотресот во Кина се искачил на над 80 лица

M T

Бројот на загинати во земјотресот во Кина се зголеми на 74 – Илјадници евакуирани, се трага по преживеани

M T

Силен земјотрес ја погоди Кина

M T