10.8 C
Скопје
28. февруари 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото Илустрација/Pixabay
СВЕТТОП ВЕСТИ

Пожар во југозападниот дел на Франција, зафатил четири куќи, стотици луѓе се евакуирани

Четири куќи се уништени, околу 1.300 хектари земја изгореа, а повеќе од 500 луѓе се евакуирани поради шумски пожар што беснее во југозападниот дел на Франција.

Околу 350 пожарникари и шест авиони се борат со пожарот што избувна вчера во винскиот регион Медок.

„Уништени се четири куќи и уште неколку згради“, изјавил префектот на департманот Жиронд.

Франција, како и остатокот од Европа, се бореше со топлотен бран и суша во текот на летото што предизвика повеќе шумски пожари низ целиот континент.

Во Франција годинава беа уништени повеќе од 60.000 хектари шума и вегетација, од кои најголемиот дел на југозападот на земјата.

Можеби ќе ве интересира

Генерален штрајк во Франција: Граѓаните револтирани поради зголемените трошоци за живот

M T

Пожар зафатил 10 ката од зграда висока 218 метри во Кина

M T

Крадци во Франција со години ограбувале патници во возовите

M T

Најмалку осум загинати, седуммина повредени во пожар во изложбен салон за електрични скутери

M T

Пожар во караоке бар во Виетнам, најмалку 12 лица загинаа

M T

Франција и Германија заедно против енергетската криза: На едната ѝ е потребен гас, а на другата струја

M T