11.8 C
Скопје
26. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Гутереш: Ќе разговарам во Њујорк со Лавров

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска изјави дека планира следната недела на маргините на Генералното собрание на ОН да се сретне со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и да разговара, меѓу другото, за извозот на руска храна и ѓубрива на светските пазари.

„Во средата имав разговор со рускиот претседател Владимир Путин. Верувам дека со Лавров ќе разговараме за истите прашања што ги поставивме во врска со договорот за жито, извозот на руска храна и ѓубрива, кои ги сметаме за апсолутно неопходна алатка. за решавање на кризата на глобалниот пазар на ѓубрива“, рече Гутереш.

Генералниот секретар на ОН посочува дека со рускиот министер за надворешни работи, меѓу другото, ќе разговара и за извозот на руска храна и ѓубрива на светските пазари.

Можеби ќе ве интересира

СО SPORT LIFE до стан во Скопје!

M T

Гутереш: Светот е во опасност

M T

Лавров: Европските политичари се патетични со тоа што ги ограничуваат визите за Русите

M T

Блинкен и Лавров разговараа за размена на затвореници

M T

Лавров: Ние сме на почеток на нова ера

M T

Лавров во Египет: Гарантирам испорака на руско жито

M T