5.8 C
Скопје
18. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Британското разузнавање: Кина ги мами нашите поранешни пилоти во својата армија, нуди големи пари

Кинеските власти се обидуваат да ги придобијат поранешните британски воени пилоти со големи суми пари за да ја пренесат својата експертиза на кинеската војска, соопшти британското Министерство за одбрана.

Во него се додава дека триесетина поранешни британски воени пилоти веќе отишле да обучуваат членови на Кинеската Народноослободителна армија. Затоа, Обединетото Кралство издаде разузнавачко советување и ги предупреди поранешните воени пилоти да не работат за кинеската војска, според западните медиуми.

Портпаролот на Министерството за одбрана изјави дека обуката и регрутирањето на пилоти е во согласност со британските закони, но дека официјалните лица во Велика Британија и други земји се обидуваат да ги одвратат пилотите да прифатат такви понуди.

„Тие нудат многу добра сума. Парите се силен мотиватор“, рекол еден западен функционер.

Спонзорирано:

Можеби ќе ве интересира

Следната година повисоки плати и пензии

CENTAR MKD

Кина ги предупреди САД: Можна е нуклеарна војна, сите европски земји ќе треперат

M T

ОВОЈ ЗНАК ЌЕ СЕ ЗБОГАТИ ВО ОКТОМВРИ: Го чека голем прилив на ПАРИ

M T

Пожар зафатил 10 ката од зграда висока 218 метри во Кина

M T

Прв случај на мајмунски сипаници во Кина

M T

СДСМ: Пари и тендер вреден 136 милиони евра е причината за кавгата на Мицкоски со Арсовска

M T