22.8 C
Скопје
25. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ВОЈНА ВО УКРАИНАСВЕТ

Масовна гробница со околу 440 тела е пронајдена на истокот на Украина

Масовна гробница со околу 440 гробови е пронајдена во источниот украински град Изум, откако беше ослободен од руската контрола, изјави висок полициски службеник.

Серхи Болвинов, главен полициски истражител за регионот Харков, рече дека сите тела ќе бидат ексхумирани и однесени на форензичко вештачење. Тој рече дека телата се погребани поединечно на импровизирано место.

Полицајците пронашле и голем број други гробни места откако почнаа да ги истражуваат злосторствата извршени во делови од регионот Харков кои беа под руска контрола со месеци, но сега се повторно под контрола на Украина.

„Можам да кажам дека тоа е едно од најголемите погребувања во ослободен град, кој содржи повеќе од 440 гробови. Околу 440 тела беа закопани на едно место“, рече Болвинов.

На прашањето дали може да каже како загинале жртвите, тој одговори: „Знаеме дека некои биле застрелани, некои биле убиени од артилериски оган, некои биле убиени од воздушни напади… Имаме и информации дека многу тела се уште не се идентификувани, така што причината за смрт ќе се утврдува во текот на истрагата“, заклучи тој.

Можеби ќе ве интересира

Киев: Русиja најде начини и методи за борба, Украина малку се опушти

M T

Во повеќе региони во Украина прогласена опасност од воздушни напади, жителите бараат засолниште во скривниците

M T

Британски министер: Ќе ја поддржуваме Украина додека не победи во војната

M T

Британско Министерство за одбрана : Путин за неколку дена ќе објави анексија на окупираните делови на Украина

M T

Зеленски: Целта на Украина е непроменета и покрај најавите од Русија

M T

Во масовна гробница во Изум пронајдени повеќе од 440 тела

M T