Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Британски министер: Ќе ја поддржуваме Украина додека не победи во војната

Велика Британија има „стратешка издржливост“ да ја поддржи Украина додека не победи во војната со Русија, изјави британскиот министер за надворешни работи Џејмс Клеверли. Британија е еден од најистакнатите поддржувачи на Киев. Испраќа на Украина противтенковско оружје, стотици проектили и оклопни возила и ги обучува украинските војници.

Во говорот на конференцијата на владејачката Конзервативна партија, Клеверли ќе каже дека Британците не биле само „коментатори“ на светските настани туку и „играчи на теренот“ и дека Лондон смета дека агресорите не смеат да ги напаѓаат соседите со неказнивост.

„Затоа стоиме рамо до рамо со храбрите Украинци кои ја бранат својата татковина. А Британија има стратешка издржливост да ги доведе до победа“, ќе рече Клеверли, според делови од говорот објавени од неговите ториевци.

„Ќе ги поддржуваме додека не се добие оваа војна. Ќе ги поддржуваме додека не им се врати суверенитетот. Никогаш нема да ја признаеме анексијата на Луганск, Доњецк, Керсон, Запорожје или Крим“, рече тој, а потоа додаде: „Тие се Украина. И кога Украина ќе победи во оваа војна, ние ќе ја поддржиме во обновата на нејзините домови, нејзината економија и нејзиното општество“.

Можеби ќе ве интересира

Киев: Русиja најде начини и методи за борба, Украина малку се опушти

M T

Во повеќе региони во Украина прогласена опасност од воздушни напади, жителите бараат засолниште во скривниците

M T

Британско Министерство за одбрана : Путин за неколку дена ќе објави анексија на окупираните делови на Украина

M T

Шолц: Путин мора да разбере дека не може да победи во војна

M T

Борел разговараше со лидерите на Западен Балкан за последиците од војната во Украина

M T

Зеленски: Целта на Украина е непроменета и покрај најавите од Русија

M T