30.8 C
Скопје
13. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ВОЈНА ВО УКРАИНАСВЕТ

Во масовна гробница во Изум пронајдени повеќе од 440 тела

Украинската полиција соопшти дека повеќе од 440 тела се пронајдени во масовна гробница во североисточниот град Изум, кој Украина го врати под своја контрола, како и дека некои жртви биле убиени во гранатирање и во воздушни напади.

„Можам да кажам дека тоа е една од најголемите гробници во еден голем град во ослободените области. 440 тела беа закопани на едно место“, изјави Серхи Болвинов, главен полициски истражител за регионот Харков.

Претседателот Володимир Зеленски, кој во средата ненадејно ги посети украинските војници во Изум, претходно изјави дека украинските власти пронашле масовна гробница во Изум за што ја обвини Русија.

Можеби ќе ве интересира

Масовна гробница со околу 440 тела е пронајдена на истокот на Украина

M T

Во телата на петмина Иранци биле пронајдени околу седум килограми дрога

M T

Пронајдени телата на 7 мигранти кои се удавија при обид со брод да стигнат до Шпанија

M T

Пронајдени 17 тела во ноќен клуб во Јужна Африка

M T

Откриена нова масовна гробница во Буча – пронајдени седум тела

M T

Голем број тела извлечени од уништените згради во Мариупол

M T