19.8 C
Скопје
28. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ВОЈНА ВО УКРАИНАСВЕТИЗБОР

Во повеќе региони во Украина прогласена опасност од воздушни напади, жителите бараат засолниште во скривниците

Во повеќето региони на Украина е прогласена опасност од воздух, јавуваат светските медиуми.

Харков беше нападнат рано утринава. Се слушнале две серии експлозии со разлика од 5 минути. Според украинските власти, погодена е една индустриска компанија. Жителите побараа засолниште од нападот во метрото во Харков.

Железничкиот сообраќај е во прекин.

Градот Дњепропетровск рано утринава бил нападнат со крстосувачки ракети. Според украински извори, нападната е електричната инфраструктура, а на местото на нападот избувнал пожар.

Воздушна тревога е прогласена и во регионите Киев, Кировохрад, Черкаси, Полтава, Днепропетровск, Миколаев во Украина

Можеби ќе ве интересира

Киев: Русиja најде начини и методи за борба, Украина малку се опушти

M T

Британски министер: Ќе ја поддржуваме Украина додека не победи во војната

M T

Британско Министерство за одбрана : Путин за неколку дена ќе објави анексија на окупираните делови на Украина

M T

Зеленски: Целта на Украина е непроменета и покрај најавите од Русија

M T

СО SPORT LIFE до стан во Скопје!

M T

Масовна гробница со околу 440 тела е пронајдена на истокот на Украина

M T