22.8 C
Скопје
25. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Премиерката на Нов Зеланд: Ќе станеме република, но не наскоро

Новозеландската премиерка Џасинда Ардерн денеска изјави дека нејзината влада нема да бара промена на статусот на Нов Зеланд од кралство во република, по смртта на кралицата Елизабета Втора.

Ардерн рече дека верува дека Нов Зеланд ќе стане република во иднина и дека тоа ќе се случи во нејзиниот живот, но дека сега има поважни прашања за нејзината влада.

Од смртта на Елизабета на 8 септември, Џасинда Ардерн не зборуваше за тоа Нов Зеланд да стане република, но претходно ја поддржа идејата.

Можеби ќе ве интересира

Шведската премиерка поднесе оставка

M T

Нов Зеланд ги укинува скоро сите мерки за Ковид-19

M T

Нов Зеланд помага во обуката на украинските војници

M T

Трас: Ако станам премиерка на Британија ќе сторам се Путин да претрпи стратешки пораз

M T

Нов Зеланд претстави закон со кој може да се забрани пушењето за идните генерации

M T

Нов Зеланд ја отвори границата за туристи од Австралија

M T