19.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Шведската премиерка поднесе оставка

Шведската социјалдемократска премиерка Магдалена Андерсон денеска поднесе оставка по поразот на парламентарните избори, на кои десничарскиот блок освои тесно мнозинство.

Андерсон се состана со Андреас Норлен, претседател на шведскиот парламент од 349 членови на Риксдаг, за официјално да ја предаде нејзината оставка.

Магдалена Андерсон ја водеше земјата во процесот на пристапување во НАТО алијансата, по рускиот напад врз Украина во февруари оваа година.

Можеби ќе ве интересира

Руски локални претставници побарале оставка од Путин „Тој не е монарх, тој зема плата од нашите даноци“

M T

Премиерката на Нов Зеланд: Ќе станеме република, но не наскоро

M T

Шефот на јапонската полиција поднесе оставка поради убиството на Шинзо Абе

M T

Трас: Ако станам премиерка на Британија ќе сторам се Путин да претрпи стратешки пораз

M T

Соработничка на Орбан поднесе оставка по неговата изјава дека е против мешање на расите

M T

Италијанскиот премиер Марио Драги поднесе оставка

M T