11.8 C
Скопје
7. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Претседателот Пендаровски и сопругата ќе присуствуваат на погребот на кралицата Елизабета

Претседателот Стево Пендаровски со сопругата ќе присуствуваат на државниот погреб на Кралицата Елизабета Втора, што ќе се одржи на 19 септември 2022 година (понеделник) во Лондон, соопштија од кабинетот на претседателот.

На државниот погреб на кралицата на Велика Британија, Елизабета Втора, се очекуваат да присуствуваат голем број шефови на држави и влади од целиот свет, како и дел европски кралици и кралеви.

Кралицата почина во четвртокот на возраст од 96 години. Нејзиниот син, принцот Чарлс стана нов крал на Велика Британија, Чарлс Трети.

Можеби ќе ве интересира

Почна државниот погреб на Шинзо Абе, строги безбедносни мерки во Токио

M T

Уапсен маж откако се приближил до ковчегот на кралицата Елизабета Втора

M T

Олена Зеленска ќе оди на погребот на Елизабета Втора – Русија не е поканета

M T

Британците цела ноќ и оддавале почит на кралицата, спиеле и на тротоарите

M T

Илјадници луѓе чекаат на ред да и оддадат почит на британската кралица во Лондон

M T

Кралицата само еднаш го прекршила протоколот, на погребот на принцезата Дијана

M T