17.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МакедонијаБизнисВо тренд...

Тасевска: Реализирани 36 проекти од ТАВ програмата вредни 15 милиони евра

„Владата предводена од СДСМ продолжува со инвестирање во капитални проекти важни за развојот на општините, но и за економскиот раст. Реализацијата на проектите финансирани од програмата на ТАВ се одвива со одлично темпо. Пред околу една година беа потпишани вкупно 94 договори за реализација на инфраструктурни проекти во сите плански региони или во 75 општини низ целата земја, во вредност од 49,7 милиони евра“ вели Лидија Тасевска, пратеничка на СДСМ.

Таа посочи дека „веќе се реализирани 36 проекти, односно повеќе од третина со вкупна вредност од 15 милиони евра“.

„Сите преостанати проекти се во фаза на реализација а финалниот рок за реализација е крајот на 2023 година. Тоа се средства и проекти вложени директно во локалниот развој на општините, за подобри услови за живот на нашите граѓани“ вели Тасевска.

Можеби ќе ве интересира

Ковачевски: Со 250 милиони евра од само пет проекти, Владата ги поддржува општините

M T

Маричиќ од Белград: Нови проекти и Меморандум за соработка со Србија

M T

СДСМ: Арсовска не може принтери да обезбеди а не па проекти, толку од кадрите на Мицкоски

M T

СДСМ: Со стратешки проекти инвестираме во енергетската независност

M T

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ преку Арсовска прекинува проекти за дечиња во социјален ризик во Скопје

M T

СДСМ: Арсовска ниту довршува наследени проекти, како изградбата на „Есенинова“ ниту реализира свои

M T