22.8 C
Скопје
25. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Нов Зеланд претстави закон со кој може да се забрани пушењето за идните генерации

Владата на Нoв Зеланд претстави нов закон со кој се обидува целосно да го забрани пушењето за идните генерации.

Тоа планираат да го направат со поставување на нова граница за набавка на цигари секоја година. Новите мерки за кои се расправаше во парламентот се сметаат за први мерки од ваков тип во светот.

Пратениците од Нов Зеланд ветија дека ќе стават крај на, како што велат, одвратното и бизарно владеење на тутунските компании, со воведување на прв светски закон што ќе ја спречи следната генерација да може легално да купува цигари.

„Со децении им дозволувавме на тутунските компании да го задржат својот удел на пазарот создавајќи со нивниот смртоносен производ сè поголема зависност. Тоа е одвратно и бизарно. Имаме повеќе регулативи во оваа земја за безбедноста на продажбата на сендвичи отколку цигари“, рече помошникот министер за здравство Ајша Верал.

Предлог-законот е на прво читање и имаше речиси универзална поддршка. Се очекува законот да стапи на сила во 2023 година. Правилата важат само за тутунските производи. Опозицискиот национален пратеник Мет Дуси рече дека иако партијата ќе го поддржи законодавството во оваа фаза, тие се загрижени за неговата експериментална природа. Либертаријанците беа единствените кои се спротивставија на законот.

Можеби ќе ве интересира

Тупанчески за А1он: Меѓународен договор не може да се суспендира со закон

M T

Премиерката на Нов Зеланд: Ќе станеме република, но не наскоро

M T

Нов Зеланд ги укинува скоро сите мерки за Ковид-19

M T

Северна Кореја усвои закон за превентивни нуклеарни напади

M T

Ангеловска-Бежоска и Бесими: Системскиот Закон за платежни услуги и платни системи стапува во сила на почетокот на следната година

M T

Бајден го потпиша Законот за климата вреден 430 милијарди долари

M T