33.8 C
Скопје
28. јуни 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет Мозаик

Украина се подготвува за Евросонг 2023

Украина ги започнува подготовките за домаќин на Изборот за песна на Евровизија во 2023 година, изјави Кирило Тимошенко, заменик-шеф на Кабинетот на претседателот на Украина, на својот Телграм-канал.

„На светот му ја покажуваме нашата отвореност, гостопримливост и способност да спроведуваме проекти од големи размери. Главното прашање за нас и за европската радиодифузна унија е безбедноста“, рече тој.

„Министерството за одбрана и Министерството за внатрешни работи на Украина се вклучени во подготовките за Евровизија 2023 од самиот почеток со цел да се обезбеди соодветна логистика и најважно, безбедност“, објасни Тимошенко.

Се разгледуваат различни локации за одржување на натпреварот, но во моментов не може да открие за кои локации станува збор.

Украинскиот бенд „Калуш оркестра“ победи на овогодинешниот Евросонг, а според правилата на Евровизија, следниот натпревар треба да се одржи во Украина.

Можеби ќе ве интересира

Нови напади во Украина, гаѓан е Николаев, тројца загинати во Очаков

M T

Унгарски политичар: Брзиот прекин на огнот во Украина е единствената шанса на Европа да избегне рецесија

M T

Украина и Молдавија со кандидатски статус, Макрон: Ова е порака до Русија

M T

Зеленски за официјалното доделување статус во ЕУ: Украина не е перница меѓу Западот и Русија

M T

Шолц: Ќе вложам максимални напори Украина и Молдавија да добијат кандидатски статус

M T

Лидерите на ЕУ денеска одлучуваат за Украина

M T