33.8 C
Скопје
28. јуни 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Обвинение против двајца битолски гинеколози поради смрт на новороденче

Oбвинителството во Битола поднесе Обвинение против две лица за тешки дела против здравјето на луѓето.

„Обвинетите, како лекари – специјалисти по гинекологија и акушерство вработени во ЈЗУ Клиничка болница „Д-р Трифун Пановски“ – Битола, несовесно постапувале при укажување лекарска помош – породување на пациентка – родилка од селото Смилево – Општина Демир Хисар, поради што настапила смрт на новороденчето“, информираат од Обвинителството.

Родилката била примена за породување на 12.10.2019 година околу 17:00 часот во Одделот за гинекологија и акушерство при Клиничка болница Битола, каде дежурни лекари биле обвинетите. Тие не ја следеле и навремено не ги регистрирале промените во здравствената состојба кај родилката. Иако сите промени во здравствената состојба на родилката претставувале апсолутен показател дека здравјето и животот на плодот е во опасност заради недоволен доток на кислород, што пак претставува индикација за итен царски рез, обвинетите лекари не ја презеле оваа интервенција благовремено. Поради продолженото породување и доцнењето од најмалку пет часа од појавата на индикациите за итен царски рез, интензитетот на страдањето кај плодот се зголемувал. Интервенцијата кај родилката била извршена околу 06:30 часот на 13.10.2019 година, при што се родил плод – женско дете со родилна тежина од 3.550 грама и должина од 48 сантиметри во многу лоша состојба, кое починало за кратко време по породувањето заради кислородното страдање во утробата.​

Можеби ќе ве интересира

Обвинение за сопственик на угостителски објект, злоставувал Македонка и Русинка

M T

Обвинение против заменик директорот кој истепал ученик во основно училиште во Чегране

M T

Обвинение за неплаќање акциза во Велес

M T

Обвинение за гостиварец кој со нож нападнал човек, чие возило било паркирано до патот

M T

Одобрено обвинението за „Поштенска банка“

M T

Обвинение за поранешниот градоначалник на Општина Битола за незаконски јавни набавки

M T