Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Зеленски: Време е за договор за завршување на војната

Украина е подготвена да ги донесе неопходните одлуки за ставање крај на војната во нејзиниот источен регион Донбас на новиот самит на лидерите на Украина, Русија, Франција и Германија, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски.

„Време е да се договориме за крај на конфликтот и подготвени сме за неопходните одлуки за време на новиот самит на лидерите на четирите земји“, рече Зеленски во изјавата.

Шефот на кабинетот на Зеленски, Андриј Јермак, во истата изјава наведува дека Украина сака да се договори за мерки како што се спроведување на примирјето и поголема размена на затвореници.

Можеби ќе ве интересира

Не сме биле поблиску до војна од распадот на СФРЈ – ЕУ го чека следниот потег на Путин

M T

Османи и Брнз потпишаа Договор за безбедносните мерки за заштита на класифицираните информации

M T

СДСМ: Договор вреден 500.000 евра го поврзува телохранителот на Мицкоски со скандалот со криминалните парцели

M T

Зеленски разговараше со Ердоган: „Тоа ги зајакнува вооружените сили“

M T

Град Скопје ќе го раскине договорот за новогодишно украсување на градот

M T

Гутереш предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и САД: „Мора да ја избегнеме“

M T