Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Зеленски: Русија не ни може ништо на боиштето затоа продолжува со теророт

По тешките руски ракетни напади врз многу поголеми градови во Украина, претседателот Володимир Зеленскиј ја нагласи волјата на неговата земја да се спротивстави. Во ракетните напади врз многу градови загинаа 14 лица, а 97 се ранети, соопштија од итните служби, додека нападнати се раскрсници, паркови и туристички места.

Експлозии се забележани во Киев, Тернопил и Житомир во западна Украина, Днипро и Кременчук во централна Украина, Запорожје на југ и Харков на исток, соопштија украинските власти. Десетици проектили ја нападнаа земјата од воздух, копно и море.

„ Украина не може да биде заплашена. Наместо тоа, ние сме уште пообединети“, рече Зеленски во вечерното видео обраќање во Киев.

„ Ќе направиме сè за да ги зајакнеме нашите вооружени сили“, рече тој во доцните ноќни обраќања. „ Борбеното поле ќе биде уште поболно за непријателот“, додаде тој.

Украинското Министерство за одбрана синоќа соопшти дека Русија извршила најмалку 84 ракетни и воздушни напади, а украинската противвоздушна одбрана уништила 43 крстаречки ракети и 13 беспилотни летала.

Говорејќи на оштетената патна раскрсница до Универзитетот во Киев, а не од неговата добро чувана претседателска канцеларија како што обично прави, тој рече дека има само цивилни цели во и околу паркот пред универзитетот и нема воени објекти, за што рече Русија.

„ Во позадина се гледаат булдожери, камиони и друга опрема за чистење. Таму утрото паѓаа ракети. Окупаторите не можат да ни се спротивстават на бојното поле и тоа е причината поради која продолжуваат да тероризираат“, рече Зеленски. Во многу градови, додаде тој, службите ги поправаат расипаните далноводи и снабдувањето со вода. „ Ќе бидат потребни уште неколку часа“.

Украинскиот лидер ги повика граѓаните „разумно да ја користат струјата“ што е можно повеќе. „ Колку повеќе Украинците штедат електрична енергија, толку постабилно ќе работи мрежата“. Според Зеленски, нападите биле намерно извршени за време на сообраќајниот метеж во понеделникот за да се убијат луѓе и да се прекине електричната енергија.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Ужас: Приведени мажи за силување на девојче помало од 14 години во Струга

Двајца повозрасни мажи и еден малолетник се приведени во Струга под сомнеж за полов напад врз малолетничка помала од 14 години. СВР Охрид соопшти дека за делото се осомничени жители… Прочитај повеќе

Пари, среќа, нови можности: Три хороскопски знаци ќе доживеат голем успех во април

Откријте според хороскопот кого ќе го „грее сонце“ во април, кои три знаци ќе имаат најмногу среќа на полето на љубовта, работата и финансиите! Според астрологијата и во однос на… Прочитај повеќе

Груби: Знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени

Членот на Централниот совет на Демократската унија за интеграција, Артан Груби пред почетокот на седницата на Централното претседателство на партијата во Мала Речица истакна дека „знае дека има пратеници на… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе

Можеби ќе ве интересира

Киев: Русиja најде начини и методи за борба, Украина малку се опушти

M T

Чешка пак им порача на своите граѓани да ја напуштат Русија

M T

Бербок го обвини Путин за терор

M T

Зеленски потпиша указ за неможност за преговори со Путин

M T

Јапонија бара извинување од Русија: Потегот на Москва е неприфатлив

M T

Рогов: Зеленски е предавник и странски шпион

M T