Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Приведени четири лица за кражбата во уметничката галерија во Штип

Четири лица од Штип и од Струмица се приведени поради тешка кражба во уметничката галерија „Безистен“ во Штип.

„Лишени се од слобода А. А. (32) и Ќ. А. (37), двајцата од Струмица, и Д. А. (28) и С. Н. (26), двајцата од Штип. Тие се сомничат дека со намера да стекнат противправна имотна корист кривичните дела ги извршиле во јануари 2022 од Уметничката галерија – Споменик на културата „Безистен“ на улицата Тошо Арсов во Штип, од каде што со употреба на сила противправно одзеле поголем број предмети од уметничката галерија“, велат од МВР.

Некои од одземените предмети се пронаједни, одземени и ѝ вратени на Националната установа Завод и Музеј – Штип.

По комплетно документирање на случајот, против нив до Обвинителството ќе биде поднесена соодветна кривична пријава.

Можеби ќе ве интересира

Приведени две лица за криумчарење мигранти

M T

Приведени 10 лица поради сомнение за криумчарење и неовластена трговија со прекурсори

M T

Во Тетово приведени тројца Индијци

M T

Приведени 17 лица, кај нив пронајдена дрога

M T

Приведени двајца лихвари од Штип

M T

Приведени крадци во Скопје, украденото вратено на сопственикот

M T