19.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Шолц: Путин мора да разбере дека не може да победи во војна

Рускиот претседател Владимир Путин ќе се откаже од своите „империјални амбиции“, кои се закануваат да ги уништат Украина и Русија, доколку сфати дека не може да победи во војната, изјави во Њујорк германскиот канцелар Олаф Шолц.

„Поради оваа причина, нема да прифатиме никаков мир по диктат на Русија, и затоа Украина мора да биде способна да се одбрани од руски напад“, рече Шолц во обраќањето пред Генералното собрание на Обединетите нации.

„Враќањето на империјализмот, со војната на Путин против Украина, не е само катастрофа за Европа, туку и за глобалниот мировен поредок заснован на закон“, рече германскиот канцелар и ги повика ОН да го бранат тој поредок од оние кои претпочитаат свет во кој „силните владеат со слабите“.

„Дали беспомошно гледаме како некои се обидуваат да не катапултираат назад во светски поредок каде војната е заедничка алатка на политиката, каде што независните држави мора да ги здружат силите со нивните посилни соседи или колонијални господари, и каде што просперитетот и човековите права се привилегија на неколку среќници?” праша Шолц.

Можеби ќе ве интересира

Путин: Имаме рекордна жетва, Западот е виновен за кризата со храна

M T

Британско Министерство за одбрана : Путин за неколку дена ќе објави анексија на окупираните делови на Украина

M T

Британската министерка за надворешни работи: Говорот на Путин предизвикува страв од ескалација на конфликтот

M T

Бен Валас е убеден дека најавата на Путин за мобилизација е признание дека неговата инвазија пропаѓа!

M T

Путин најави делумна мобилизација: Целта на Западот е да ја ослаби, подели и уништи Русија

M T

Борел разговараше со лидерите на Западен Балкан за последиците од војната во Украина

M T