Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Голем пожар во близина на Чиле, огнената стихија срамни околу 100 куќи

Неконтролиран пожар што избувна во бегалскиот камп Лагуна Верде уништи околу 100 куќи, а најмалку 300 луѓе од оваа населба останаа без покрив над главата, јавуваат тамошните медиуми.

Пожарот зафатил сиромашна населба во градот Икике, на северот на Чиле.

Засега нема информации дали има повредени.

Голем проблем настанал за време на гаснењето кога пожарникарите се соочиле со големи потешкотии во снабдувањето со вода на своите камиони. Ова го потврди Националната канцеларија за вонредни состојби на Министерството за внатрешни работи на Тарапак.

За ширење на пожарот придонело и тоа што целата населба нема вода и е изградена диво, без никаков план, целосно надвор од дофатот на инфраструктурата, пишуваат медиумите.

Можеби ќе ве интересира

Најмалку 19 лица загинаа во пожар во зграда во Њујорк, а околу 60 се повредени

M T

Тинејџер од Србија предизвика пожар во Виена

M T

Две жртви во пожар во ковид болница во Русија

M T

Четири лица повредени во пожар што избувнал во рафинеријата „Ексонмобил“ во Тексас

M T

Пожар во руски рудник: Најмалку 11 загинати, десетици се затрупани под земја

M T

Пожарот почнал во предниот дел од автобусот, а внатре имало туби со нафта, вели секретарот за безбедност на Перник, Васко Пиргов

M T