17.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » возила
Македонија

Санкционирани 33 технички неисправни возила

M T
На 15.09.2022 во периодот од 08.00 до 12.00 часот Министерството за внатрешни работи спроведе акциска контрола на возила и возачи на територијата на Република Северна...
Македонија

Спасовски: 5 нови возила и 2 комбиња за Одделот за специјални полициски операции

M T
Денеска, петок (26.08.2022г) во полицискиот центар ,,Ѓорче Петров“ , министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски со дел од раководството на МВР заедно со заменик амбасадорот...
Македонија

Колони возила на „Табановце“ и „Богородица“

M T
Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини и утрово е зголемен, информираа од Автомотосојузот на Македонија. На Граничниот премин Табановце времето на...
Бизнис

ЕП: Од 2035 година нема да се произведуваат нови возила на бензин и дизел во Европа

M T
Законот, кој предвидува дека во Европа од 2035 година ќе може да се продаваат само автомобили со нула емисија, Европскиот парламент го усвои со мнозинство...
Македонија

Извршени контроли на 148 возила кои вршат јавен превоз на ученици, констатирани 70 прекршоци

M T
На 11.03.2022 во периодот од 06.00 до 10.00 часот, во рамки на утврдените приоритети за подобрување на јавната безбедност, особено помеѓу учениците во училиштата и...
Македонија

22-годишна скопјанка тешко повредена, удрила во три паркирани возила

M T
Едно лице од скопски Сарај е тешко повредено откако со својот автомобил удрило во три паркирани возила. Имено, вчера во 13.40 часот во СВР Скопје...
Македонија

Купувале возила, ама не ги плаќале – Кривични пријави за тројца измамници од Скопје

M T
Единицата за внатрешни работи Аеродром и Драчево поднесе кривични пријави за сторени кривични дела „измама“ против тројца сторители, и тоа против Н.И.(27), Н.А.(30) и А.А.(32),...
Македонија

Паркингот на Водно во текот на викендот го искористиле 230 возила

M T
Како дел од континуираните заложби да се овозможи безбедно рекреирање на пешаците и на велосипедистите во деновите кога е најпосетено Водно, Градот Скопје и ЈП...
Македонија

Паркингот на Водно во текот на викендот го искористиле 110 возила

M T
Како дел од континуираните заложби да се овозможи безбедно рекреирање на пешаците и на велосипедистите во деновите кога е најпосетено Водно, Градот Скопје и ЈП...
Македонија

За една недела подигнати 181 непрописно паркиранo возилo од јавните површини

M T
Во текот на изминатата недела (24.06–30.06.2021 година) со специјалните возила пајак се отстранети вкупно 181 возилo од јавните површини. Од вкупниот број непрописно паркирани и...
Македонија

Паркингот на Водно во текот на викендот го искористиле 198 возила

M T
Како дел од континуираните заложби да се овозможи безбедно рекреирање на пешаците и на велосипедистите во деновите кога е најпосетено Водно, Градот Скопје и ЈП...