16.8 C
Скопје
13. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » шеќер
Здравје

НОРМАЛНО НИВО НА ШЕЌЕРОТ ВО КРВТА: Вредностите се менуваат со возраста, а во овој случај КОНСУЛТИРАЈТЕ СЕ СО ЛЕКАР

M T
Не грижете се ако нивото на шеќер во крвта е над „нормалното“, можеби тоа е просекот за вашата возраст. Нивото на шеќер во крвта на...
Centar Здравје

Внимавајте како го јадете: Компирот е многу поопасен за здравјето од шеќерот

M T
Како да подготвите компири? Каков вид на компири не треба да јадете? Со неколку совети од нутриционист, откријте како правилно да ја подготвите оваа храна....
Centar Мозаик Здравје

Сакате да го регулирате ШЕЌЕРОТ ВО КРВТА? – ЗАДОЛЖИТЕЛНО додадете ги овие намирници во вашето мени

M T
Ако имате дијабетес или поради некоја друга причина треба да внимавате на нивото на шеќер во крвта, а од витално значење е да почнете да...
Centar Мозаик Здравје

Променете ја исхраната: Без лекови за лесно намалување на шеќерот во крвта

M T
Високиот шеќер во крвта може да стане сериозен здравствен проблем. Тоа е особено опасно за оние со дијабетес и може да предизвика оштетување на нервите,...
Мозаик Здравје

Мал трик кој прави ЧУДА: Редоследот на јадење храна може да помогне во регулирањето на шеќерот во крвта, само еден е вистински

M T
Луѓето кои сакаат да го намалат шеќерот во крвта или да ги заобиколат неговите нагли скокови, обично се откажуваат од одредена храна или значително ја...
Centar Здравје

Овие 5 симптоми откриваат дали имате висок шеќер во крвта

M T
Често поврзан со дијабетес, ако не се лекува, може да го зголеми ризикот од срцеви заболувања, мозочен удар, проблеми со видот, бубрежни заболувања, нервни проблеми...
Здравје

Дали е добро да пиете цеден портокал наутро?

M T
Ако секое утро пиете цеден портокал, мора да ги имате на ум следните работи. Растејќи, многупати имавме можност да слушнеме колку витаминот Ц е важен...