16.8 C
Скопје
13. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » намирници
Мозаик Здравје

Ослободете се од главоболката на сосема природен начин: Потребни ви се неколку намирници од кујната

M T
Главоболката може да биде многу непријатна, но пред да посегнете по лекови, можете да побарате помош во вашата кујна. Речиси сите страдаат од главоболки од...
Мозаик

ЗАБАВЕТЕ ГО стареењето: Седум намирници што мора да ги јадете секој ден за да ги зајакнете коските и зглобовите

M T
Правилната исхрана и слабеењето се клучни. Секој знае колку е важен калциумот за здравјето на коските, но тој е само еден од неопходните елементи што...
Centar Мозаик

Бидете сити уште од раните утрински часови: Овие намирници најдобро е да ги јадете на празен стомак

M T
Појадокот е многу важен оброк – може или да ви го разубави денот или да ви го наруши. На вашите органи им треба време да...
Centar Мозаик Здравје

Повеќето ги користат во својот дом: Овие две намирници не прават попаметни и не штитат од болести

M T
Заедничката студија на Националниот институт за проучување на стареењето и Универзитетот Џон Хопкинс, објавена во списанието Neurochemical Research, покажа дека супстанцијата метилксантин се наоѓа во...
Centar Бизнис

По поскапувањето има недостиг: Летово може да недостасуваат овие намирници

M T
Веќе некое време се соочуваме со поскапување на храната, а недостигот може да биде дополнителен проблем. Извршниот директор и основач Биндија Вакил од Ресилинац, компанија...
Centar Мозаик

Список на намирници кои НЕМААТ рок на траење: Можат да траат ВЕЧНО ако внимавате на неколку работи

M T
Секој кујнски шкаф во својот агол крие храна која долго време не сме ја користеле, па често не знаеме дали да ја фрлиме или да...
Centar Здравје ТОП ВЕСТИ

Одржувајте го имунитетот во текот на летото: Овие 6 намирници МОРАТЕ да ги јадете

M T
Имунитетот треба да се води во текот на целата година, особено за да се излезе од летото подготвено за следната студена сезона. Со овие 10...
Centar Мозаик Здравје

Сакате да го регулирате ШЕЌЕРОТ ВО КРВТА? – ЗАДОЛЖИТЕЛНО додадете ги овие намирници во вашето мени

M T
Ако имате дијабетес или поради некоја друга причина треба да внимавате на нивото на шеќер во крвта, а од витално значење е да почнете да...
Centar Мозаик

Девет намирници со најмалку калории: Крајно време е да се доведеме во форма

M T
Бидејќи нè дели само еден месец од официјалниот почеток на летото, крајно време е да ја доведеме линијата во форма. Исхраната сочинува 70 проценти од...
Centar Мозаик Здравје

ПАЗЕТЕ ШТО ЈАДЕТЕ – Ако ги имате овие дигестивни проблеми, постојат намирници кои можат да ви го олеснат животот

M T
Ако страдате од киселина и горушица, чајот од камилица или некој сличен смирувачки билен чај, како нане, би требало да ви помогне. Избегнувајте гуми за...
Centar Мозаик

Ќе ви ја олесни исхраната: Пет намирници кои се одлични сојузници во елиминирање на вишокот килограми

M T
Иако многумина веруваат дека за да ги изгубите вишокот килограми, треба целосно да исфрлите одредена храна, како јаглехидратите и млечните производи, истражувањата покажуваат дека рестриктивните...
Centar Здравје

Намирници кои значително го зголемуваат ризикот од рак, а ги јадеме речиси секој ден

M T
Понекогаш може да биде тешко да се следат опасностите кои демнат во пакуваната храна. Постојат намирници кои содржат конзерванси кои значително го зголемуваат ризикот од...
Centar Мозаик Здравје

Предизвикувач на многу болести: Овие пет намирници помагаат во борбата против стресот

M T
Стресот е поттик за многу болести, а доколку е хроничен, ги загрозува и белите крвни зрнца, што значи дека телото е поподложно на вируси и...
Centar Мозаик Здравје

Внимавајте на исхраната: Три намирници за побрз метаболизам

M T
Метаболизмот е исклучително важен за функционирањето на сите органи, како и за различни процеси во телото. Благодарение на неговото дејство, клетките во телото се обновуваат,...
Centar Мозаик

ЗАПОЧНА ВЕЛИГДЕНСКИОТ ПОСТ – Еве кои намирници треба да јадете за да ги почитувате обичаите и да бидете здрави

M T
Почнаа Велигденските пости, најдолгиот и најстрог пост во годината, кој трае до Велигден, најголемиот христијански празник. За овие 48 дена, колку што трае, верниците размислуваат...
Мозаик

Најдобар пријател на човекот: Ви носиме пет намирници кои се добри за неговото здравје, а кои самите ги користиме

M T
Ако сакате да го проширите дневното мени на вашето куче или ви требаат нови идеи за вкусни задоволства, прочитајте понатаму. Имајте на ум дека следната...
Здравје

Откриена тајната на долговечноста – Овие 7 намирници може да го продолжат животот

M T
Конзумирањето здрава храна е клучно за зачувување на здравјето на целиот организам, од превенција и третман на коронавирусот до продолжен животен век, посочува познатиот руски...
Мозаик Здравје

Без здрав црн дроб нема добро здравје: Овие намирници се идеални за детоксикација

M T
Сè што јадеме или пиеме мора да помине низ црниот дроб. Овој орган најмногу страда, бидејќи го впива сето лошо што го внесуваме во организмот...