6.8 C
Скопје
6. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » крв
CentarМозаикЗдравје

По 21 година, откриено нешто чудно во крвта на астронаутот: „Ова е изненадувачки“

M T
Кога ги испитувале децениските примероци на крв од 14 астронаути на НАСА кои летале на мисиите на Спејс шатлот помеѓу 1998 и 2001 година, истражувачите...
CentarЗдравје

Недостаток на железо во крвта: Жените во репродуктивен период се изложени на особен ризик од анемија

M T
Анемијата е нарушување кое се карактеризира со недостаток на здрави црвени крвни зрнца. Дефицитот на железо е еден од најчестите нутритивни проблеми во светот, а...
CentarМозаикЗдравје

Со овие 5 начини можете природно да го регулирате шеќерот во крвта

M T
Високиот шеќер во крвта, исто така познат како хипергликемија, е најчесто поврзан со дијабетес и преддијабетес (каде што шеќерот во крвта е висок, но не...
CentarЗдравје

Овие 5 симптоми откриваат дали имате висок шеќер во крвта

M T
Често поврзан со дијабетес, ако не се лекува, може да го зголеми ризикот од срцеви заболувања, мозочен удар, проблеми со видот, бубрежни заболувања, нервни проблеми...
КоронавирусЗдравје

Откриен „окидач“ што доведува до ретки згрутчувања на крвта по вакцината Астра Зенека

M T
Научниците веруваат дека пронашле „окидач“ што доведува до екстремно ретки згрутчувања на крвта по вакцината Астра Зенека против КОВИД-19. Тимот од Кардиф и Соединетите Американски...
Македонија

Спасовски од Куманово: Денешната слобода ја плативме со крв, затоа нема да дозволиме режимот да оживее

M T
На 17 октомври во прв круг Куманово ќе го има градоначалникот Оливер Илиевски, порача потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски и додаде дека победата е многу...
Македонија

По 19. пат ќе се дарува крв за Голема Богородица

M T
Црвен крст и Институтот за трансфузиона медицина, на 28 август, традиционално, по 19-ти пат, ја организираат крводарителска акција по повод празникот Успение на Пресвета Богородица....
КоронавирусCentarМакедонијаВо тренд...

Досега обезбедени 142 единици конвалесцентна плазма со која се третирани над 120 пациенти

CENTAR MKD
Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека се обезбедени 142 единици конвалесцентна плазма за третман на пациенти заразени со Ковид-19. Станува збор за 100 дарители...