14.8 C
Скопје
1. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МозаикЗдравје

Мал трик кој прави ЧУДА: Редоследот на јадење храна може да помогне во регулирањето на шеќерот во крвта, само еден е вистински

Луѓето кои сакаат да го намалат шеќерот во крвта или да ги заобиколат неговите нагли скокови, обично се откажуваат од одредена храна или значително ја намалуваат.

Сепак, постои една техника што можете да ја направите и која бара нула ограничувања за храна: јадете го вашиот оброк по одреден редослед.

Науката покажува дека ако ги јадете состојките на оброкот по одреден редослед, можете да го намалите зголемувањето на гликозата во оброкот за 75 проценти. Значи ја јадете потполно истата храна, но имате многу помалку последици за вашето тело.

Идеалниот редослед е како што следува: зеленчукот е на прво место, протеините и мастите се на второ место, скробот и шеќерот се на последно место.

Се прашувате – како изгледа ова во пракса? Да речеме дека имате порција лосос, спанаќ и кафеав ориз за оброк, со парче торта за десерт. Според оваа теорија, прво ќе јадете спанаќ, па лосос, па ориз и на крајот ќе јадете десерт.

Ако сте во ресторан, не јадете го лебот што го добивате пред оброк.

Луѓето кои јадат леб на празен стомак прават голем скок на гликозата. Тоа не значи дека треба целосно да ја прескокнете корпата за леб – ако чекате да јадете леб со протеини, масти и зеленчук, ќе имате многу постабилен одговор на гликозата.

Запомнете: слатки пијалоци како засладен чај, исто така, можат да влијаат на вашиот шеќер во крвта. Затоа, доколку сакате да додадете сладок напиток во вашиот оброк, задолжително испијте го на крајот со уживање, а не пред оброк. Ова ги вклучува и засладувачите.

Можеби ќе ве интересира

Еве што се случува со телото ако престанеме да јадеме шеќер 7 дена

M T

Со овие 5 начини можете природно да го регулирате шеќерот во крвта

M T

НОРМАЛНО НИВО НА ШЕЌЕРОТ ВО КРВТА: Вредностите се менуваат со возраста, а во овој случај КОНСУЛТИРАЈТЕ СЕ СО ЛЕКАР

M T

Внимавајте како го јадете: Компирот е многу поопасен за здравјето од шеќерот

M T

Еве зошто е поздраво кафето без млеко и шеќер

M T

Сакате да го регулирате ШЕЌЕРОТ ВО КРВТА? – ЗАДОЛЖИТЕЛНО додадете ги овие намирници во вашето мени

M T