33.8 C
Скопје
4. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Мозаик Здравје

Еве зошто е поздраво кафето без млеко и шеќер

Чистото црно кафе е далеку подобро за здравјето од кафето зачинето со шеќер и млеко. Научниците во Австрија успеаја да докажат дека црното кафе делува како лек за детоксикација.

Пиењето црно кафе стимулира процес кој ги разградува старите, мртви делови во клетките и создава нови, здрави клетки; клетките се чистат од токсини. Оваа програма за ендогена детоксикација штити од Паркинсонова болест, дијабетес, Алцхајмерова болест и деменција, рак и срцеви заболувања.

Научниот тим можеше да забележи дека еден до четири часа по консумирањето, зголемена активност на детоксикација е откриена во сите испитувани органи, како што се црниот дроб, срцето и скелетните мускули. Но, ако во кафето се додаде млеко, позитивните ефекти се ослабуваат. За ова научниците го обвинуваат животинскиот протеин содржан во млекото. Ако сакате да се грижите за вашето здравје, наместо тоа, уживајте во чисто кафе.

Што го прави црното кафе здраво?

Она што го прави кафето толку здраво се особено заштитниците на клетките што ги содржи, кои напаѓаат и се бранат од несаканите клетки и на тој начин го штитат организмот од напаѓачите. Кафето е полно со различни состојки. Тие вклучуваат, на пример, витамини и минерали, протеини, масти и разни киселини. Многу од овие состојки можат да имаат позитивен ефект врз човечкото тело.

Не сите луѓе толерираат црно кафе, но некои луѓе се чувствителни на пиење црно кафе на празен стомак. Киселоста на кафето и кофеинот може да ја нападне слузницата на желудникот или да го стимулира производството на желудочна киселина, што може да доведе до горушица, на пример.

Во овој случај, растителното млеко (на пр. кокосово, овесно млеко) може да помогне во ублажување на киселоста, правејќи го кафето посварливо. Секако, тоа важи и за сите оние кои генерално не сакаат да пијат кафе без млеко.

Можеби ќе ве интересира

ЧУВАЊЕТО НА МЛЕКО ВО ВРАТАТА ОД ФРИЖИДЕРОТ Е ГОЛЕМА ГРЕШКА: Кога ќе ја видите причината, НИКОГАШ нема да го повторите тоа

M T

Не секој сака да пие млеко: Со помош на неколку вкусни оброци ќе го надополните калциумот како од шега

M T

Дали пиете кафе за да се разбудите? Има еден многу подобар пијалок

M T

ВАЖНА Е ВИСТИНСКАТА МЕРКА – Една и пол до три и пол шолји кафе дневно, помал ризик од смрт

M T

Сакате да го регулирате ШЕЌЕРОТ ВО КРВТА? – ЗАДОЛЖИТЕЛНО додадете ги овие намирници во вашето мени

M T

Престанале да пијат кафе ТРИ МЕСЕЦИ: Еве ги резултатите

M T