26.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » дијабетес
CentarМозаикЗдравје

ОДГОВОР НА ВАЖНО ПРАШАЊЕ – Експертите одговараат дали на луѓето со дијабетес им е дозволено да јадат овошје

M T
Луѓето со дијабетес не мора да избегнуваат овошје бидејќи тоа е дел од добро балансирана исхрана, но треба да внимавате на количеството шеќер што го...
СветЗдравје

Доктори ги советуваат верниците со дијабетес тип 1 да не постат за време на рамазан

M T
Рамазан, периодот во кој муслиманските верници постат од изгрејсонце до зајдисонце, започна на 2 април. Што значи ова за дијабетичарите кои треба да го задржат...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Филипче: Обезбедивме квалитетна инсулинска терапија, за првпат сензори за мерење гликемија

M T
На 14 ноември Светскиот ден на дијабетесот годинава се обележуваат – 100 години од откривањето на инсулинот. „Пристап до современа дијабетска заштита“ е мотот на...