23.8 C
Скопје
2. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » џафери
МАКЕДОНИЈА

Џафери-Дир: Потребни се заеднички напори за хуманитарен одговор во Украина

M T
Претседателот на Собранието Талат Џафери, оствари средба со новоименуваната амбасадорка на Украина во Република Северна Македонија, Лариса Дир. Џафери ѝ посака на амбасадорката Дир успешно...
МАКЕДОНИЈА

Средба Џафери-Рот: Уставните измени нема да бидат на штета на ниту еден Македонец во земјата

M T
Претседателот на Собранието, Талат Џафери, оствари средба со претседателот на Комисијата за надворешни работи на Бундестагот на Сојузна Република Германија, Михаел Рот. Од страна на...
МАКЕДОНИЈА

Собранискиот претседател Талат Џафери ќе учествува на 9. Пленарна сесија на ПС на ПСЈИЕ

M T
Делегација на Собранието на Република Северна Македонија, предводена од Талат Џафери, претседател на Собранието и шеф на Делегацијата во Парламентарното собрание на Процесот на соработка...
МАКЕДОНИЈА

Џафери во Тирана на конференција на претседателите на парламенти

M T
Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска ќе престојува во Република Албанија каде што ќе учествува на Конференција на претседателите на парламенти на Јадранско-јонската иницијатива (ЈЈИ)....
МАКЕДОНИЈА

Џафери – Шентоп: Економските односи со Турција се развиваат по нагорна линија

M T
Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска оствари средба со Мустафа Шентоп, претседател на Големото национално собрание на Турција, кој престојува во официјална посета на земјата...
МАКЕДОНИЈА

Џафери изрази надеж за надминување на состојбата со Бугарија и почеток на преговорите со ЕУ

M T
Претседателот на Собранието, Талат Џафери, оствари средба со европратеникот Тијс Ројтен, кој престојува во работна посета на Македонија. Џафери ја констатираше повеќедецениската соработка со Европскиот...
МАКЕДОНИЈА

Историска средба на Претседателот Џафери со Константинос Тасулас

M T
Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, се сретна со Претседателот на Парламентот на Република Грција, Константинос Тасулас, на маргините на Конференцијата на...
МАКЕДОНИЈА

Џафери: Мора да реагираме на предизвиците и да го дадеме соодветниот одговор

M T
Претседателот на македонскиот парламент Талат Џафери обраќајќи се на петтата светска конференција на претседатели на парламенти истакна дека живееме во вонредни услови и секојдневни предизвици...
ИЗБОР

Џафери ќе ги распише локалните избори на крајот на јули или почетокот на август

M T
Претседателот на Собранието, Талат Џафери, најави дека на крајот на јули или почетокот на август ќе ги распише локалните избори што треба да се одржат...
МАКЕДОНИЈА

Собрание-Средба Џафери-Шентоп

M T
Препознавајќи ја улогата на солидарноста на ЈИЕ како клучна за регионот да го постигнесвојот потенцијал, Длабоко убедени дека парламентарната дипломатија воспоставува канали за дијалог коипридонесуваат...