11.8 C
Скопје
26. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » мајмунски сипаници
Свет

Прв случај на мајмунски сипаници во Кина

M T
Југозападната кинеска општина Чонгкинг денеска пријави еден случај на инфекција со мајмунска сипаница кај лице што допатувало од странство, што е официјално прв случај на...
Свет

Прв смртен случај во Лос Анџелес од мајмунски сипаници

M T
Канцеларијата за јавно здравје во Лос Анџелес денеска го потврди првиот смртен случај од мајмунски сипаници во областа, повикувајќи се на лице со многу слаб...
Свет

СЗО: Забавува епидемијата со мајмунски сипаници во Европа

M T
Според Светската здравствена организација, постојаното пренесување на мајмунски сипаници од човек на човек во Европа е елиминирано. Регионалниот директор на СЗО за Европа, Ханс Клуге...
СветВо тренд...

Бразил го потврди првиот случај на мајмунски сипаници кај куче

M T
Првиот случај на мајмунски сипаници кај куче е идентификуван во Бразил. Според Министерството за здравство на државата Минас Жераис, миленичето живее со болниот сопственик. Во...
CentarСветМозаик

Исповед на маж кој ги прележа мајмунските сипаници: „Врискав од болка“

M T
Њујорчанецот Себастијан Кон ги победи мајмунските сипаници и го опиша тоа искуство, но и предупреди дека американското здравство воопшто не е подготвено за нова епидемија....
СветТОП ВЕСТИ

Шпанија потврди прв смртен случај од мајмунски сипаници во Европа

M T
Шпанија потврди прв смртен случај од мајмунски сипаници во Европа. Тоа е втор надвор од Африка во време на актуелната епидемија. Бразил претходно денеска објави...
Македонија

Во Македонија не е регистриран случај на мајмунски сипаници

M T
Во Македонија нема регистрирано случај на мајмунски сипаници. Mинистерот за здравство Беким Сали oбјави дека Институтот за јавно здравје располага со доволно тестови за дијагностицирање...
Свет

СЗО со предупредување: Регистрирани се повеќе од 18.000 случаи на мајмунски сипаници во 78 земји

M T
Во светот се пријавени повеќе од 18.000 случаи на мајмунски сипаници во 78 земји, од кои повеќето се во Европа, предупреди денеска Светската здравствена организација...
СветВо тренд...

Можна е вонредна здравствена состојба во САД поради мајмунски сипаници

M T
Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден ја разгледува можноста епидемијата на мајмунски сипаници во таа земја да ја прогласи за вонредна состојба во јавното здравство,...
Свет

Прв случај на мајмунски сипаници и во Турција

M T
Во Турција е потврден прв случај на мајмунски сипаници, соопшти тамошниот министер за здравје, Фахретин Коџа. Според информациите кои ги соопшти, пациентот има 37 години...
CentarСветМозаик

СЗО: Треба да го смениме името на МАЈМУНСКИТЕ СИПАНИЦИ

M T
Светската здравствена организација соопшти дека ќе ја преименува мајмунската сипаница за да избегне дискриминација и стигматизација бидејќи вирусот продолжува да се шири меѓу луѓето во...
СветТОП ВЕСТИ

СЗО: Мајмунските сипаници потврдени кај 1.600 лица

M T
Светската здравствена организација (СЗО) информираше дека од почетокот на годинава, мајмунските сипаници се потврдени кај 1.600 лица, а постојат сомнежи за уште 1.500 случаи во...
Здравје

Еве што треба да знаете за тоа како се шират мајмунските сипаници – И дали треба да носите маска

M T
Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) предизвика значителна конфузија за мајмунските сипаници во изминатата недела откако првпат ја објави, па ја избриша...
Свет

ЕУ купува 110.000 вакцини против мајмунски сипаници

M T
Еврокомесарката за здравје и безбедност на храна Стела Киријакидес изјави дека ЕУ денеска ќе потпише договор со еден производител на вакцини, без да прецизира кој,...
СветТОП ВЕСТИ

Во Грција е регистриран првиот случај на мајмунски сипаници

M T
Во Грција е регистриран прв случај на инфекција со вирусот на мајмунска сипаница, покажуваат првичните резултати на националната здравствена агенција ЕОДИ. Пациент во Грција, каде...
СветВо тренд...

СЗО со предупредување: Фестивалите и другите собири летово места за ширење на мајмунските сипаници

M T
Светската здравствена организација предупреди на можно ширење на мајмунските сипаници на фестивалите и другите големи собири планирани ова лето во Европа. „ Потенцијалот за понатамошно...
CentarЗдравје

Најеминентните експерти откриваат дали на планетата и се заканува пандемија на мајмунски сипаници

M T
Токму кога епидемиолозите паузираа по смирувањето на паниката поради Ковид, телефоните наеднаш повторно почнаа да ѕвонат. Особено во Обединетото Кралство, каде официјалната бројка на заразени...