10.8 C
Скопје
3. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » експерти
МОЗАИКЉУБОВ И СЕКС

Ова е најголемиот НЕПРИЈАТЕЛ на бракот и врските

M T
Парите и сексот се најчестите причини за развод, покажуваат студиите. Но, терапевтите и другите психолошки експерти сметаат дека таквата статистика не дава реална и целосна...
СВЕТЗДРАВЈЕ

Експертите на СЗО одлучуваат дали да воведат вонредна состојба поради мајмунските сипаници

M T
СЗО денеска проценува дали епидемијата на мајмунски сипаници треба да се прогласи за вонредна состојба за јавното здравје, како што беше случајот со Ковид-19. Претходно...
ТЕМАЗДРАВЈЕ

Најеминентните експерти откриваат дали на планетата и се заканува пандемија на мајмунски сипаници

M T
Токму кога епидемиолозите паузираа по смирувањето на паниката поради Ковид, телефоните наеднаш повторно почнаа да ѕвонат. Особено во Обединетото Кралство, каде официјалната бројка на заразени...
МАКЕДОНИЈА

Работна група од македонски и бугарски експерти ќе работи на железничкото поврзување

M T
Владата го прифати усогласениот текст на Меморандумот за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република Бугарија „Скопје-Софија“. Меморандумот, претставен од...
ТЕМАМОЗАИКЗДРАВЈЕИЗБОР

Експертите предупредуваат: Постои специфичен знак дека компирот повеќе не треба да се јаде и дека е опасен по здравјето

M T
Сепак, не секој компир се јаде. Компирите се храна што често ја оставаме во оставата многу подолго отколку што треба, па не е невообичаено да...
СВЕТ

Експерти за расизам на ОН доаѓаат во САД

M T
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен рече дека Стејт департментот ги поканил експертите на ООН, кои испитуваат расизам и малцински прашања, да престојуваат во официјална посета...