30.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » борел
Свет

Борел: „Денеска не е добар ден – Бугарија го блокира процесот“

M T
Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жосеп Борел изрази незадоволство што во Бугарија нема напредок во однос на отворањето на пристапните преговори...
Свет

Борел: Руската блокада на извозот на жито е воено злосторство

M T
Блокадата на Русија на извозот на милиони тони украинско жито е воено злосторство, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешни работи Жозеп Борел. Ја повикуваме...
Свет

Борел: Русија е виновна за недостигот во меѓународната трговија со жито

M T
Поради војната против Украина, Русија е директно одговорна за недостигот во меѓународната трговија со жито, изјави шефот за надворешна политика на Европската унија, Жозеп Борел,...
Свет

Борел: Ги исцрпивме воените резерви поради војната во Украина

M T
Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Џозеф Борел, во неделата изјави дека војната во Украина тектонски го променила европскиот безбедносен пејзаж, нагласувајќи...
Војна во Украина Свет

Борел: ЕУ испраќа уште 500 милиони евра воена помош за Украина

M T
Шефот на дипломатијата на Европската унија, Џозеф Борел, денеска изјави дека европскиот блок ќе обезбеди уште 500 милиони евра воена помош за Украина. Тој рече...
Свет

Борел: Нема договор меѓу членките на ЕУ за целосно ембарго за нафтата и гасот

M T
Џосеф Борел, високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, изјави дека нема договор меѓу членките на ЕУ за целосно ембарго или „само“...
Свет Во тренд...

Борел: Воведувањето дополнителни санкции на ЕУ кон Русија е опција

M T
Шефот на ЕУ за надворешни работи денеска изјави дека постои опција за воведување дополнителни санкции на Европската унија кон Русија. Борел рече дека одговарајќи на...
Војна во Украина Свет Во тренд...

Борел: Рускиот напад на Мариупол е масовно воено злосторство

M T
Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ, го осуди рускиот напад врз украинскиот пристанишен град Мариупол, нарекувајќи го „масовно воено злосторство“ додека блокот...
Свет

Борел: Ситуацијата во Босна е позагрижувачка од кога било

M T
Шефот европската дипломатија Жозеп Борел, изрази загриженост поради „центрифугалните трендови“ во Босна и Херцеговина, еден ден откако босанските Хрвати се заканија дека ќе ги бојкотираат...
Свет

Путин доминира – Борел призна дека ЕУ е на работ на пораз

M T
Европската унија ја разгледува можноста за дипломатски пораз и ги проучува сите опции кои Русија може да ги преземе, изјави шефот на европската дипломатија, Џозеф...
Свет

Борел: Ако пропаднат преговорите, спремни сме да одговориме на руската агресија

M T
Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, вели дека ЕУ, пред сè, е за дипломатски пристап во решавањето на проблемот со Русија, но дека е подготвена...
Свет

Жосеф Борел: ЕУ е подготвена да воведе дополнителни санкции кон Мјанмар

M T
Европската Унија е подготвена да воведе дополнителни санкции кон Мјанмар по новата ескалација на насилството од страна на армијата и бара воведување меѓународно ембарго за...
Свет

Жозеф Борел: Без ЕУ нема преговори меѓу Русија и САД за гаранции

M T
Високиот претставник на ЕУ за надворешни работи Жозеф Борел ги оцени како неприфатливи условите за безбедносните гаранции претставени од Русија и предупреди дека преговорите за...