6.8 C
Скопје
6. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » јазик
Македонија

Османи: Унилатералната изјава не е историски текст туку политичко објаснување

M T
Министерот за надворешни работи Бујар Османи по средбата со португалскиот шеф на дипломатијата Жоао Гомеш Кравињо рече дека унилатералната изјава за македонскиот јазик која ја...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Маричиќ: Нашата цел беше да го заштитиме македонскиот јазик во рамките на ЕУ и ја исполнивме

M T
„Нашата цел во овој процес беше да го заштитиме статусот на македонскиот јазик во рамките на Европската Унија, а не беше да ја убедиме Бугарија...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: Јазикот е чист македонски јазик, вчера тоа и Мицкоски го повтори, денеска друго, кој Мицкоски е ова­?

M T
Вчера Христијан Мицкоски велеше дека зачувувањето на чист македонски јазик во ЕУ е измислен успех, дека никогаш не бил спорен македонскиот јазик, за утрово неговата...
Здравје

Чувствувате БОЛКА ВО ЈАЗИКОТ? ВНИМАВАЈТЕ, тоа може да укажува на овие ОПАСНИ БОЛЕСТИ!

M T
Во повеќето случаи, болката во јазикот не е сериозен проблем, освен што боли кога јадеме и зборуваме. Прочитајте повеќе за овој проблем, симптоми и третман...
Мозаик

Пет причини зошто треба да го исчистите јазикот со стругалка

M T
Иако стружењето не може да замени добра четка за заби, неговите придобивки привлекоа многу луѓе да го вклучат овој дополнителен чекор во нивната утринска и...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Митрески: За јазикот и идентитетот нема преговори, поднесовме амандман за резолуцијата да биде уставна

M T
Обраќање на координаторот на пратеничката група на СДСМ Јован Митрески: Почитуван претседател на Собранието, почитувани колеги и колешки пратеници, Македонскиот јазик, македонскиот идентитет и македонската...
МакедонијаВо тренд...

Костадинов за „Утрински брифинг“: Нема отстапување од идентитетските линии, македонскиот јазик и посебноста не се и нема да бидат предмет на разговори

M T
“СДСМ покажа капацитетност, лидерство и спремност, дека сме за реализација на стратешките интереси, без да бидат повредени идентитетските интереси, во НАТО влеговме како Македонци што...