7.8 C
Скопје
26. февруари 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » рек
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

СДСМ: Новиот директор на РЕК Битола е дипломиран машински инженер и искусен, докажан кадар

M T
Соопштение на СДСМ: „ВМРО-ДПМНЕ партијата која како власт го урниса енергетскиот сектор а цената на струјата ја зголеми за 100 отсто денес како опозиција омаловажува...
БИЗНИС

Јапонскиот “Мицубиши” заинтересиран да учествува во изградба на гасна електрана во РЕК Битола

M T
Делегација на јапонскиот производител „Мицубиши“ ги посети „АД ЕСМ“ и Подружницата РЕК Битола со цел испитување на можностите за изградба на гасна електрана со моќност...
МАКЕДОНИЈАБИЗНИС

Висок напон на струја го предизвикал пожарот на трансформаторот во РЕК Битола

M T
Стручни лица од РЕК Битола, со поддршка на колеги од МЕПСО и ЕВН Македонија, како и експерти од Техничките факултети во Битола и Скопје, интензивно...
МАКЕДОНИЈАБИЗНИС

ЕСМ: Јаглен се набавува само за потребите на компаниите, одлуката за набавката следната недела

M T
АД ЕСМ соопшти дека ги спроведува процедурите од јавната набавка на јаглен за РЕК Битола. Оттаму додаваат дека сите пристигнати понуди се испратени на техничка...
БИЗНИС

Девет компании доставиле понуди на јаглен за РЕК Битола, понудите ги исполнуваат бараните количини

M T
Девет компании се јавија на повторениот повик за набавка на јаглен за третиот блок на РЕК Битола за дополнително производство на електрична енергија наменето за...