6.8 C
Скопје
6. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » јаглен
БизнисСвет

Претседателот на Полска забрани увоз на јаглен од Русија и Белорусија

M T
Претседателот на Полска, Анджеј Дуда, потпиша закон за посебни решенија за борба против агресијата против Украина, со кој, меѓу другото, се забрани увоз на јаглен...
БизнисСвет

Затворени 11 електрани на јаглен околу Њу Делхи, поради големата загаденост на воздухот

M T
Индија привремено затвори пет од вкупно 11 електрани на јаглен околу главниот град Њу Делхи, како дел од борбата против загадувањето на воздухот. Затворањето беше...
Бизнис

Јапонскиот “Мицубиши” заинтересиран да учествува во изградба на гасна електрана во РЕК Битола

M T
Делегација на јапонскиот производител „Мицубиши“ ги посети „АД ЕСМ“ и Подружницата РЕК Битола со цел испитување на можностите за изградба на гасна електрана со моќност...
МакедонијаБизнис

ЕСМ: Јаглен се набавува само за потребите на компаниите, одлуката за набавката следната недела

M T
АД ЕСМ соопшти дека ги спроведува процедурите од јавната набавка на јаглен за РЕК Битола. Оттаму додаваат дека сите пристигнати понуди се испратени на техничка...
Бизнис

Девет компании доставиле понуди на јаглен за РЕК Битола, понудите ги исполнуваат бараните количини

M T
Девет компании се јавија на повторениот повик за набавка на јаглен за третиот блок на РЕК Битола за дополнително производство на електрична енергија наменето за...