Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Мозаик

Се обидел да украде автомобил, а на крај се нокаутирал себе си на најглупав начин!

Доколку купувате скапоцен автомобил мора да го прифатите фактот дека некој ќе се обиде да го украде. Таков е случајот и со јунакот од видеото. Тој се обидел да украде скапоцен автомобил, обидувајќи се безуспешно да го скрши прозорот со…

Ова се најпознатите пророштва на Нострадамус кои се исполниле досега…

Пред 488 години, во Салон-де-Прованс на југот на Франција починал Мишел де Нотр Дам, попознат како Нострадамус. Нострадамус е најпознат како јасновидец, но бил и лекар и љубител на астрономијата. Во 1555 година, Нострадамус ги…

Што капка змиски отров му прави на човечката крв?

Една од најчесто споменуваните фобии е страв од змии, но дали сте знаеле што всушност ви се случува кога ќе ве касне змија? Што се случува со крвта кога ќе дојде во допир со змиски отров? Како што можеме да видиме во продолжение,…

Погледнете што се случува кога мајмун ќе доживее неправда

Реакцијата на неправда и нееднаквост е исконска, а не сакаат да ја трпат ниту животните. Тоа е докажано со едноставен експеримент со мајмуни капуцинери. Еден мајмун добил краставица, а друг грозје. Задачата е едноставна: откако ќе им…

Вратата била отворена, бездомник си заминал од менувачница со плен од 300.000 евра

Новогодишните празници стигнале порано за еден бездомник во Париз кој, како што се сомнева полицијата, сосема случајно си заминал од аеродром носејќи две кеси со околу 300.000 евра. Мажот одел низ складишните простории на аеродромот Шарл…

Напуштена срна била пронајдена без нога. Погледнете што овие кучиња направиле со неа…

Животот не бил лесен за Руди кога била малечка. Два дена откако била родена, странци ја одвеле на ветеринар бидејќи изгубила една нога. Немале појма како тоа се случило, но знаеле дека медицинската помош е единствена надеж да преживее.…

Уловиле риба тешка 411 килограми – колкаво е ова чудовиште? (Видео)

Сите добро знаеме дека сон на секој рибар е да улови што поголема риба. Повеќето луѓе можат да се пофалат со прилично мали улови, но постојат и такви на кои среќата им се насмевнува. Група луѓе го собориле светскиот рекорд откако…

Еве зошто никогаш не треба да претекнувате на слепо

Еве зошто никогаш не требад да претекнувате на слепо (Видео) Модерните автомобили поседуваат низа активни и пасивни безбедносни елементи кои се грижат за секое наше возење да заврши без тешки последици. Сепак, оваа технологија е…

Цел живот собирал лименки. Никому не му било јасно зошто, се додека не умрел

Алберт „Тепер“ Торни цел свој живот собирал лименки со различни бои и големини. Меѓутоа никому не му било јасно зошто тоа го прави, се додека не умрел 1998 година. Зад себе оставил неверојатна колекција направена од лименки.…

Имала само 5 сантиметри слободен простор, но она што го направила е генијално!

Сигурно досега не сте виделе нешто слично. Имала само 5 см празен простор помеѓу ѕидот и фрижидер, па одлучила тука да додаде нешто. Тогаш дошла на генијална идеја и направила подвижна полица. Погледнете и споделете со пријателите:…

Направил дупка во мразот, а потоа запалил кибрит. Она што следело ќе го гледате со ЧУДЕЊЕ!

Метанот е безбоен плин. Се развива во бари од органски материи. Метанот може да се најде во сите делови од светот, а во продолжение погледнете како овој човек експериментира со метан на заледено езеро. Уште една причина зошто науката е…

Си нашол млада девојка и се развел од сопругата: По некое време доживеал вистинско…

Брачен пар од Амстердам бил во фаза на развод кога жената добила 2,1 милиони евра на лото. Сопругот кој се разведувал поради помлада девојка на суд барал дел од парите, но не добил ништо! Според неверниот сопруг, во текот на бракот тој и…

Кога ќе ја допрете оваа билка се случува нешто магично (видео)

Се работи за повеќегодишна билка која, штом некој ќе и пријде или ја допре, се повлекува „во себе“. Односно, нејзините лисја се спуштаат или протресуваат, а на тој начин оваа билка се брани. Неколку минути подоцна, кога „опасноста“…

Погледнете што се случува кога случајно ќе се сретнат мечка и човек (видео)

Во некои делови од светот мечките се многу честа појава и во урбаните средини, но секоја средба со нив не може да биде пријатна. Меѓутоа, оваа средба, снимена случајно, ќе ве насмее до солзи: by coolPick

Се сеќавате на „змијата“ на старите мобилни телефони: Еве како изгледа кога ќе стигнете до…

Веројатно сите барем еднаш сме ја заиграле „змијата“ на старите Нокиа телефони. Но, ретки се оние кои стигнале до крајот на оваа игра, а како изгледа погледнете на видеото:

Пред една година бил зависник – еве како изгледа денес

Едно момче покажало две селфи фотки, на кои се гледа колкава разлика може да направи година дена без зависност. Имено, Рајан Хардер од Минесота на Реддит објавил две свои фотографии, кои биле направени во размах од година дена, со тоа…

Кога виделе што ги брка, од страв не знаеле како да избегаат…

Деновиве, најгледани видеа на Јутјуб се шегите кои луѓето ги снимаат како би ги насмеале другите. Но, понекогаш некои од тие шеги не се смешни, барем не за оние кои не баш доброволно учествуваат во нив. Ова е една од…

Оваа банка ви уплаќа по 86.400 евра секој ден, само ако почитувате две правила

Замислете: секое утро кога ќе се пробудите, една банка на вашата сметка става 86.400 евра. Еве кои се правилата на оваа банка: Првото правило гласи: Се` што не сте успеале да потрошите во текот на денот, ви се одзема навечер! Не…

Сакате бели заби – земете банана

Како би задржале неодолива насмевка, треба да избегнуваме кафе и цигари, но и редовно да ги миеме забите. Но постои уште едно природно, бесплатно и ефикасно средство кое се крие во вашата кујна, а е најдобар пријател на вашата…