31.8 C
Скопје
10. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Мозаик Здравје

Дали знаете: Еве што се случува во нашето тело за време на екстремни горештини

Зголемената телесна температура резултира со потење што доведува до прекумерно губење на телесните течности, а дури и малите дефицити на течности може да предизвикаат физички непријатности како што се намалена концентрација, гадење, вртоглавица или главоболка.

Проблеми со крвните садови може да се појават и кај почувствителни луѓе, а децата, постарите и оние со ослабен имунитет се особено подложни на дехидрација.

Препораки за тоа како да се однесуваме за време на горештините и што се случува во нашето тело кога се присутни толку високи температури пристигнаа од Хрватскиот завод за јавно здравје.

Што се случува во нашето тело за време на екстремна топлина?

– Крвните садови се шират (вазодилатација), поради што притисокот се намалува

– Промените на крвниот притисок може да предизвикаат слабост и несвестица

– Срцето забрзано чука, па може да дојде до срцев удар

– Циркулаторниот волумен се намалува, а крвта станува погуста, што може да предизвика тромбоза

– Со ладењето на телото, т.е. потењето, се губат течности и електролити од телото, а интензивното потење може да предизвика топлински грчеви и исцрпеност.

– УВ зрачењето може да предизвика формирање на малигни неоплазми на кожата (на пр. меланом)

– УВ зрачењето може да предизвика развој на катаракта

Како да се однесувате за време на екстремни жештини?

За време на високите жештини, односно во текот на летните месеци, важно е да бидете внимателни и правилно да го заштитите здравјето на себе и вашите најблиски. Неопходно е да се преземат соодветни мерки и тоа:

– Избегнувајте изложување на директна сончева светлина, особено помеѓу 10 и 17 часот – ова е особено точно за луѓето со зголемен ризик од топлотен удар

– Избегнувајте излегување во најтоплиот дел од денот

– Пијте доволно течности, односно негазирана вода или нискокалорични пијалоци без кофеин, алкохол и шеќер. Важно е постојано да пиете течности, а не само кога чувствувате жед

– Носете лесна и широка облека од светли бои и природни материјали. Не заборавајте капа (шешир) и очила за сонце
– Јадете повеќе мали оброци богати со свеж зеленчук и овошје

– Туширајте се со млака вода, а можете да нанесувате и ладни облоги

– Ако работите или тренирате на отворено, правете чести паузи под сенка и пијте повеќе течности – 1,5 чаши на секои 30 минути

– Исто така, важно е да ја прилагодите температурата на просторот каде што престојувате:

– Се препорачува да се одржува собната температура под 32°C преку ден и 24°C навечер

– Во текот на денот затворете ги прозорците и спуштајте ги ролетните, особено оние што се свртени кон сонцето

– Исклучете ги сите вештачки светла и исклучете што е можно повеќе електрични уреди во вашиот дом

– Навечер отворете што повеќе прозорци за да влезе посвеж ноќен воздух во просторијата

– На екстремни горештини можете да поставите влажни крпи, но внимавајте бидејќи така се зголемува влажноста на воздухот

– При климатизација на просторијата, внимавајте потребната температура однадвор да не биде пониска од 7°C

– Електричните вентилатори најдобро се користат во вечерните часови за да се подобри циркулацијата на свеж воздух

– Изберете ја најладната просторија за престој.

Можеби ќе ве интересира

Еве како таблетите знаат во кој дел од телото треба да одат и каде да реагираат

M T

Овој дел од телото е највалкан и ретко кој редовно го мие

M T

ИСЧИСТЕТЕ ГО ТЕЛОТО ОД ТОКСИНИ – Овој напиток од САМО од 2 состојки прави чуда за телото

M T

Седум симптоми на премногу вода во вашето тело

M T

Еве што се случува со телото и умот ако мастурбирате 3 пати неделно

M T

Важна за целото тело: Еве колку ВОДА треба да пиете дневно

M T