30.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » луѓе
Војна во Украина Свет

Од хемиската фабрика Азот евакуирани 250 луѓе, меѓу кои и многу деца

M T
Припадниците на милицијата на самопрогласената Луганска Народна Република (ЛНР) евакуирале уште околу 250 цивили од комплексот на хемиската фабрика Азот во Северодонецк, соопшти денеска Луганскиот...
Centar Мозаик

Чувајте ги овие 5 работи за себе: Повеќето луѓе немаат приватен живот и не сфаќаат колку е тоа ОПАСНО

M T
Во денешниот свет, со Фејсбук, Инстаграм, Снепчет и секакви други начини на глобализација и вмрежување на социјалните медиуми, повеќето од нас всушност немаат приватен живот....
Војна во Украина Свет ТОП ВЕСТИ

Зеленски потврди: 60 луѓе загинаа во училиштето кое беше бомбардирано од Русите

M T
Доцна во неделата, украинскиот претседател Володимир Зеленски објави дека 60 луѓе биле убиени во руско гранатирање на училиште во источното село Билохоривка. – Во рускиот...
Војна во Украина Свет

Речиси 500 луѓе се евакуирани од Азовстал и Мариупол во текот на ноќта

M T
Речиси 500 луѓе се евакуирани од Заедничката операција на ОН и Црвениот крст од Азовстал, Мариупол и околните области, објави на Твитер генералниот секретар на...
Војна во Украина Свет ТОП ВЕСТИ

Украинска армија: 400 луѓе исчезнаа од Хостомел

M T
Околу 400 жители на киевското предградие Хостомел исчезнаа за време на 35-те дена од руската окупација, изјави шефот на локалната украинска воена управа. Тарас Думенко...
Војна во Украина Свет

Драматичен апел од Мариупол: Луѓето почнаа да гладуваат

M T
Луѓето во Мариупол умираат од глад, објави Градскиот совет на Мариупол, а пренесуваат агенциите. Во драматично соопштение, советот истакна дека луѓето почнале да умираат од...
Војна во Украина Свет

Повеќе од 10.000 луѓе вчера беа евакуирани од градовите во близина на Киев

M T
Повеќе од 10.000 луѓе вчера беа безбедно евакуирани од опколените села и градови низ главниот град на Украина. Локалниот гувернер потврди дека голем број луѓе...
Свет

ОН: Околу 13 милиони луѓе во Кенија, Сомалија и Етиопија се соочуваат со тежок глад

M T
Околу 13 милиони луѓе во Кенија, Сомалија и Етиопија се соочуваат со силен глад, поради најтешката суша во Африканскиот рог во последните децении, соопшти Светската...
Свет

Поплави во северна Калифорнија – Луѓе се удавиле во потопен автомобил

M T
Најмалку две лица ги загубија животите во поплавите што ја зафатија северна Калифорнија. Двете лица биле заглавени во поплавен автомобил во подвозникот, а властите наредиле...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Заев: Не се откажувам лесно од луѓето кои добро им служат на граѓаните

M T
Не тактизирам со оставките, на време соопштив дека треба да видиме што ќе покаже вештачењето, нагласи премиерот Зоран Заев во гостувањето на 24 телевизија. Тој...
Мозаик

ЛУЃЕТО КОИ МНОГУ ПЦУЈАТ СЕ ПОДОБРИ ПРИЈАТЕЛИ: Еве и зошто

M T
Луѓето кои пцујат честопати се поинтелигентни, иако обично се претпоставува дека нивниот речник е посиромашен и помалку интелигентен од другите. Според една студија на Универзитетот...
Centar Мозаик Здравје Во тренд...

Дури 90 проценти од луѓето го чепкаат носот! Некои веруваат дека ова е ЗДРАВО – Но, науката вели НЕМОЈТЕ!

M T
Големи се шансите редовно да го чепкате носот како луѓето од Висконсин кои биле истражувани за овој феномен. Во 1995 година, тим научници се обидоа...
Коронавирус Свет Во тренд... ТОП ВЕСТИ

Од луѓето Ковид-19 премина на животните, 40 проценти од дивите елени во САД добиле коронавирус

M T
Научниците открија дека ковид-19 од луѓето преминал на диви елени во некои делови на Соединетите Американски Држави. Имено, тие открија антитела за САРС-КоВ-2 во 40...