Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Стартот на новата недела ќе донесе промена на времето – какво ќе биде времето…

За време на викендот времето ќе биде стабилно и суво со ниски утрински температури. Дневните ќе бидат во пораст, што ќе предизвика топење на снежната покривка, особено во сабота. Во недела ќе има зголемување на облачноста, а преку…

Земјотрес во Скопје

Послаб земјотрес денеска попладне беше почувствуван во Скопје и околината. Како што информира Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, земјотресот бил регистриран во 15:43 часот. Потекнува од скопското…

Стоп за хемороидите – Варухемороидал

Хемороиди се натечени, проширени вени на аналниот отвор и крајниот дел на дебелото црево. Овој проблем настанува по зголемен притисок во крните садови во карлицата и настанува слично како кај проширени вени на нозете. Хемородидите…

Грант од 500 илјади евра од ЕБОР за развој на обновливи извори на енергија

Закон за енергетика се овозможува зголемено учество на енергијата од обновливи извори во целокупното производство на електрична енергија, а со техничката поддршка од ЕБОР ќе се овозможи практична имплементација на одредбите од Законот, рече…

Надлежните потфрлиле во случајот со силуваното девојче, смета Народниот правобранител

Народниот правобранител смета дека надлежните потфрлиле во случајот со 13-годишното девојче кое било жртва на сексуална злоупотреба. „Народниот правобранител заради утврдување на состојбата ги посети Јавните установи за згрижување на…

Димитров во Софија на министерски состанок за безбедносна соработка

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска учествуваше на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија и земјите кандидати за членство во ЕУ, кој се одржа во Софија. Како што…

Кривична пријава за жена поради тешка кражба во стан

Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против Е.Н.(43) од Штип поради постоење основи на сомнение дека на 11.2.2018 година околу 18 часот на улицата „11 Октомври‘‘ во Скопје извршила кривично дело тешка кражба на дрзок…

Од април во Скопје ќе почне да сообраќа електричен автобус

Градот Скопје денеска потпиша договор со компанијата „Чериот моторс“ за пробно користење електричен автобус за период од шест месеци. Електричниот автобус ќе почне да сообраќа на градските улици во април годинава, и тоа на линијата со број…

Хелсиншкиот комитет бара од МТСП да го испита случајот на сексуално малтретирање на…

По добиените сознанија за случајот на сексуалното малтретирање малолетна штитеничка од Јавната установа за згрижување деца со воспитно-социјални проблеми „25 Мај“, со вклученост на вработени во установата, Хелсиншкиот комитет за човекови…

Шекеринска панелист на Глобалниот форум на жените политички лидери во Минехен

Денеска заканите не мора да се во униформа, туку тие се манифестираат со ерозијата на главните принципи и вредности, рече министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, на днешниот панел во Минхен на тема „Новите закани побаруваат ново…

Силуваното тринаесетгодишно девојче од домот „25 Мај“ имало макро

Силуваното тринаесетгодишно ромско девојче, штитеник на државната институција за згрижување деца „25 Мај“, имало макро, според неговите изјави давани во полиција, а за кои информира и Министерство за труд и социјална политика. МВР и…

Индепендент: Скандал со хуманитарци и на Косово и во Босна

Откако беше откриено дека хуманитарните работници од организацијата „Оксфам“ плаќале жени на Хаити за сексуални услуги, како и дека меѓу нив најверојатно биле и малолетници, се појавија изјави на сведоци и докази за слични настани на други…

ОЧАЈ: Таткото на злоставуваната штитеничка: Ако остане во Дом повторно ќе забремени

„Девојчето вчера на телефон ми се јави и ми вели тато ќе умрам“, вели за ЦИВИЛ Медиа таткото на 13 годишната штитеничка која извршила абортус откако била жртва на сексуално злоставување. https://www.youtube.com/watch?v=XTyYzblZM5g „Ми…

Федерацијата на планинарски спортови објави извештај што се случувало на Кајмакчалан

Федерацијата на планинарски спортови објави детален извештај од командантот на тимот за брз одговор за заштита и спасување на планина при Дирекцијата за заштита и спасување за тоа што се случувало на Кајмакчалан каде што викендов младите…

Трамп: Американскиот народ е обединет по пукањето на Флорида

Американскиот претседател, Доналд Трамп, нагласи дека ниту едно дете не треба да оди на училиште стравувајќи за својот живот и оцени дека народот е обединет како едно големо американско семејство по смртта на 17 луѓе во пукањето во средно…

Во Сирија се води војна секој против секого

Доколку победата над терористите во Сирија треба да значи крај на седумгодишната војна, очигледно тоа никој не им го кажал на Иран, Израел, Турција, Русија и на САД, пишува новинар на „Атлантик“. „Во моментот се случува нова експлозија…

Објавен конкурс за стипендии на „Семос академијата“ на тема „Звукот на градот“

„Семос академијата“ распиша конкурс за доделување стипендии на тема „Звукот на градот“ за академската 2018/2019 година за образовните профили графички дизајнер и веб-дизајнер. Конкурсот ќе трае 10 недели, односно сите кандидати што ги…

Следниот петок вратите на Собранието ќе бидат отворени за граѓаните

Од Собранието на РМ информираат дека следниот петок, 23 февруари, зградата на македонскиот парламент ќе бидe отворена за посета од страна на граѓаните. Како што истакнуваат оттаму, присутните ќе може да ја разгледаат внатрешноста на…

Двајца пилоти загинаа при пад на турски авион за воена обука

Турски авион се урна во провинцијата Измир во западна Турција за време на лет за обука, објавија воени претставници. Во несреќата загинале двајцата пилоти на авионот. Според соопштението, воздухопловот се урнал набргу по полетувањето од…

Чешка: Нема да ја повлечеме одлуката за признавање на Косово

Откако опозицискиот чешки пратеник побара земјата да ја повлече одлуката за признавање на Косово, Министерството за надворешни работи на Чешка соопшти дека тоа нема да се случи. Пратеникот Јарослав Фолдин, кој поднесе предлог за…
error: Соддржината е заштитена.