Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarБизнисВо тренд...

Следната година повисоки плати и пензии

Буџетот е направен за ублажување на последиците и од економската и од енергетската криза и последиците од постковид кризата и да биде документ којшто претставува основа за економско заздравување со тенденција за зголемување на економскиот раст, истакна пратеничката на СДСМ Марија Георгиевска, во емисијата „24 Отворено“ на телевизија 24.

Георгиевска нагласи дека буџетот, како и буџетите на многу други држави, претрпе структурни промени, што значи дека огромни средства кои се планирани во буџетите треба да бидат насочени кон таргетирани мерки, кои значат директна поддршка на граѓаните особено на групата со ниски приходи, што повлекува поинаква расходна страна.

Во буџетот се намалени непродуктивните трошења, а средствата ќе бидат наменети кон антикризни мерки, кои се предвидуваат и во наредниот период, меѓутоа и кон корекција на сите планови во буџетот околу зголемување на платите, зголемување на пензиите и за процентот на капиталните инвестиции, кои во овој буџет се на едно многу повисоко ниво, нагласи Георгиевска.

Пратеничката Георгиевска најави дека во буџетот се предвидени средства за зголемување на минималната плата на околу 20.000 денари во март, усогласување на другите плати, како и за планираното зголемување на пензиите во март од околу 6 отсто.

Зголемување на минималната плата во март ќе добијат 10 до 15 илјади граѓани, а уште 25 илјади ќе имаат зголемување на платите со усогласување, за зголемување на пензиите е планирана сериозна сума од 1,2 милиони евра за зголемување на пензиите, односно за 120 милиони евра повеќе од оваа година, нагласи Георгиевска, додавајќи дека со ова се очекува да се амортизира инфлацијата, за која во втората половина на наредната година се очекува стабилизирање и постепено намалување.

Пратеничката на СДСМ Марија Георгиевска истакна дека наредните седум дена се очекува контруктивна дебата во собранието, каде од утре почнува амандманска расправа за буџетот со поднесени 260 амандмани, од кои околу 200 од опозицијата.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Нов силен земјотрес го погоди Чиле: Се слушна силен звук

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Чиле. Според EMSC, земјотресот се случил во 14:33 часот по локално време. Епицентарот на земјотресот бил на… Прочитај повеќе

Полицијата им е зад пети на кластерот интернет терористи осомничени за дојавите за бомби во Македонија?

Деновиве во Србија, Босна и Херцеговина и Бугарија на сличен принцип како и во Македонија стигнаа десетици дојави за бомби во училишта и образовни институции, пишува Centar.mk. Во Бугарските медиуми… Прочитај повеќе

Го вклучија црвениот аларм: Америка итно ги повика своите граѓани да ја напуштат Русија

Американскиот Стејт департмент издаде итно предупредување до своите граѓани да не патуваат во Русија. Во соопштението се наведува дека на сите американски државјани во Русија им се препорачува што поскоро… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе

Можеби ќе ве интересира

Британското разузнавање: Кина ги мами нашите поранешни пилоти во својата армија, нуди големи пари

M T

Колева: Платите на наставниците за пет години ги зголемивме за 36 отсто

M T

СДСМ: Платите во образованието ги зголемивме за 36%

M T

ОВОЈ ЗНАК ЌЕ СЕ ЗБОГАТИ ВО ОКТОМВРИ: Го чека голем прилив на ПАРИ

M T

СДСМ: Пари и тендер вреден 136 милиони евра е причината за кавгата на Мицкоски со Арсовска

M T

Кичевски: Тендери, пари и бизнис интереси на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се причина за кавгите во Скопје

M T