14.8 C
Скопје
3. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Зеленски: Русија насекаде остава смрт, мора да одговара за тоа

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој вчера дојде во ненадејна посета на градот Изум за да ги поздрави украинските војници, ја обвини Русија и го спореди откривањето на гробницата со повеќе од 400 тела со она што се случи во Буча, предградие на главниот град Киев, во раните фази на инвазијата на руските сили на крајот на февруари.

Украина и нејзините западни сојузници ги обвинија руските сили дека таму извршиле воени злосторства. Десетици илјади цивили најверојатно се убиени во одделен руски напад врз јужното пристаниште Мариупол, соопштија украинските власти во април.

„ Русија ја остава зад себе смртта насекаде и мора да одговара за тоа“, рече Зеленски во синоќешното видео обраќање.

Русија постојано негираше дека целела цивили или дека извршила воени злосторства.

Можеби ќе ве интересира

Јапонија бара извинување од Русија: Потегот на Москва е неприфатлив

M T

Рогов: Зеленски е предавник и странски шпион

M T

Зеленски: Целта на Украина е непроменета и покрај најавите од Русија

M T

Путин до Западот: Нема да дочекате распад на Русија

M T

СО SPORT LIFE до стан во Скопје!

M T

Русија ќе ги намали испораките на гас за Европа за една третина

M T