26.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » смрт
Војна во УкраинаСвет

Зеленски: Русија насекаде остава смрт, мора да одговара за тоа

M T
Украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој вчера дојде во ненадејна посета на градот Изум за да ги поздрави украинските војници, ја обвини Русија и го спореди...
CentarМозаикЗдравје

ВАЖНА Е ВИСТИНСКАТА МЕРКА – Една и пол до три и пол шолји кафе дневно, помал ризик од смрт

M T
Луѓе кои пијат умерени количини кафе, една и пол до три и пол шолји дневно, незасладени или засладени со шеќер, се изложени на помал ризик...
КоронавирусСвет

Анализа во Германија покажала зошто луѓето со ковид најчесто умираат

M T
Анализата спроведена во Германија потврдува дека повеќето од лицата регистрирани како лица кои починале заразени со корона, всушност починале поради Ковид-19. Во 86 отсто од...
Мозаик

Научниците откриваат: Дали знаеме што се случува непосредно пред човек да умре и дали тој момент може да се препознае?

M T
„Ништо во животот не мора, освен да се умре“, е стара поговорка која ја слушаме од мали нозе. А наскоро сфаќаме дека е повеќе од...
Македонија

Загина велешанец во сообраќајка на патот Градско-Велес

M T
Педесет и седумгодишен велешанец загина во сообраќајна несреќа што се случила доцна синоќа на регионалниот пат Градско – Велес. Според информациите, несреќата се случила кога...
Македонија

Двајца возачи загинаа синоќа во сообраќајна несреќа на патот Битола-Ресен

M T
Синоќа околу 22.40 часот на магистралниот пат Битола-Ресен, кај превојот „Ѓавато“, се случила тешка сообраќајна несреќа во која животот го загубија две лица. Несреќата се...
Македонија

МВР со детали за сообраќајната несреќа во која загинаа две лица

M T
Две лица загинаа вчера во сообраќајната несреќа што се случи на експресниот пат Штип-Кочани, во близина на населбата „Три чешми“. Според деталите од полицијата, во...