26.8 C
Скопје
13. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Чешка пак им порача на своите граѓани да ја напуштат Русија

Официјална Прага ги советуваше своите граѓани да не патуваат во Русија и им испрати порака да ја напуштат земјата откако Москва ја нападна Украина во февруари.

Чешките државјани со двојно руско државјанство се соочуваат со опасност да бидат мобилизирани во Русија, соопшти Министерството за надворешни работи во Прага.

Граѓаните на Чешка кои имаат и руско државјанство треба да имаат предвид дека руските власти на територијата на Русија ги сметаат за руски државјани.

Чешката амбасада во Москва не може да им обезбеди соодветна и целосна конзуларна заштита, соопшти чешкото Министерство за надворешни работи.

Спонзорирано:

Можеби ќе ве интересира

Киев: Русиja најде начини и методи за борба, Украина малку се опушти

M T

Генерален штрајк во Франција: Граѓаните револтирани поради зголемените трошоци за живот

M T

Граѓаните на Киев се нескршливи – по руските напади се собраа во метро станиците и пееја

M T

Ковачевски: Постоиме благодарение на 11-октомвриското победничко востание и АСНОМ, да бидеме и денес на вистинската страна, напредокот!

M T

Зеленски: Русија не ни може ништо на боиштето затоа продолжува со теророт

M T

Во училиштата во Чешка, наместо греење, на учениците им дале ќебиња

M T