19.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

Шефот на ОН за храна: Она што беше бран на глад сега е цунами од глад

Шефот на ОН за храна вели дека светот се соочува со „глобална криза од невидени размери“, при што до 345 милиони луѓе се изложени на ризик од глад, а 70 милиони се поблиску до глад поради војната во Украина.

Дејвид Бисли, извршен директор на Светската програма за храна на ОН, го предупреди Советот за безбедност дека бројот на луѓе на кои им недостасува храна е двојно зголемен од избувнувањето на пандемијата на „Ковид-19“ во 2020 година.

„ Она што беше бран на глад сега е цунами од глад“, рече тој, посочувајќи на растечките конфликти, економските последици од пандемијата, климатските промени, зголемените цени на горивото и војната во Украина.

Откако Русија го нападна својот сосед на 24 февруари, рече Бисли, зголемените трошоци за храна, гориво и ѓубрива доведоа 70 милиони луѓе поблиску до глад.

Можеби ќе ве интересира

Путин: Имаме рекордна жетва, Западот е виновен за кризата со храна

M T

Ставете ги слушалките и опуштете се: Омилената музика штити од стрес и „нездрава“ храна

M T

Болката е НЕИЗДРЖЛИВА, а вие не сакате да пиете ЛЕКОВИ? – Оваа ХРАНА функционира подобро од СЕКОЈА таблета

M T

ОН: Кина сериозно ги крши човековите права на Ујгурите и другите малцинства

M T

Фестивал на храна и вино во Струмица на 7 септември во рамките на Отворен Балкан, во соработка со EXIT

M T

Гостите кој добија труење со храна во Будва се добро, хотелот „Лоза“ затворен

M T