11.8 C
Скопје
26. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветВо тренд...

САД најавија нов пакет оружје за Украина во вредност од 600 милиони долари

Американскиот претседател Џо Бајден најави нов пакет со оружје во вредност од 600 милиони долари што ќе и помогне на украинската армија во борбата против Русија, се наведува во меморандумот од Белата куќа испратен до Стејт департментот.

Бајден ја одобри помошта користејќи ги неговите претседателски овластувања што му дозволуваат да одобри трансфер на вишокот оружје од американските резерви.

Во меморандумот не е наведено како ќе се искористат парите, но неколку извори изјавија дека се очекува пакетот да содржи муниција, вклучително и повеќе ракетни системи со голема подвижност (HIMARS).

Пакетот ќе содржи и муниција за хаубици (артилериско оружје), според двајца извори кои сакаа да останат анонимни бидејќи не се овластени да зборуваат јавно. Во меморандумот се споменува и дека парите ќе бидат наменети за воено образование и обука.

Вашингтон испрати воена помош во вредност од околу 15,1 милијарди долари на владата во Киев од почетокот на руската инвазија.

Можеби ќе ве интересира

Може да се појават здравствени проблеми: Загревањето храна во пластични садови е штетно

M T

Приведени четири лица на подрачје на Чаир и Бутел, пронајдено оружје, дрога…

M T

Претрес во прилепско, пронајдено оружје и муниција, приведено едно лице

M T

Ковачевски: Стратешките комуникации на НАТО се најсилното оружје против дезинформациите и хибридните дејствија

M T

Путин: Западните санкции се последица на падот на доминацијата на САД

M T

Новинар од САД убиен пред неговата куќа

M T