11.8 C
Скопје
7. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Вучиќ: Одговорната политика не може да почива на митови

„Собранието е вистинското и единственото место каде што длабински може да се води разговор за вакво прашање. Одговорната политика не може да почива на фантазмагорија и митови. Мораме да ги приспособиме сопствените митови, сфаќајќи дека без нив немаше да опстанеме на овој начин до денес, но да ги избегнеме смртните повици и опасностите што не можевме да ги избегнеме во минатото, за да не залудно загинеме. На Косово и Метохија, во тој заеднички простор на наш и на Албанците, треба да најдеме начин да живееме заедно“.

Ова го изјави српскиот претседател Александар Вучиќ пред пратениците во српското Собрание, каде што поднесува извештај за преговарачкиот процес со привремените институции во Приштина за периодот од 15. јуни 2021 година до 1 септември оваа година.

Извештајот за преговорите со Приштина е единствената точка на оваа вонредна седница на парламентот, на која, според електронската евиденција, присуствуваат 176 пратеници, а со која претседава претседателот Владимир Орлиќ.

На седницата присуствуваат и директорот на Канцеларијата за Косово и Косово, Петар Петковиќ, како и лидерите на Српската листа, Здружението на исчезнати лица од Косово и други претставници на Србите од Косово, како и претставници на дипломатскиот кор.

Можеби ќе ве интересира

Вучиќ: Ни претстои најтешкиот период, можеби дури и потежок од деведесеттите години

M T

Брнабиќ: Поголеми притисоци врз Вучиќ и Србија немало никогаш

M T

Вучиќ му врачи орден на Орбан: „На големиот пријател на Србија“

M T

Тренчевска: Ние, жените во политиката, кои исто така не сме поштедени од насилство, уште похрабро и одлучно да застанеме против насилството

M T

Вучиќ го пречека Ердоган: Воени почести, национална химна и црвен тепих

M T

Песков: Русија работи на нов концепт на надворешната политика

M T