19.8 C
Скопје
24. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Брнабиќ: Поголеми притисоци врз Вучиќ и Србија немало никогаш

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ оцени дека е важно да се поддржи претседателот на Србија, Александар Вучиќ, кој ќе зборува на Генералното собрание на Обединетите нации, бидејќи никогаш немало поголем притисок врз него и врз Србија, од која се бара воведување санкции кон Русија и постигнување конечен договор за нормализација на односите Белград – Приштина.

„Ова е сега во исто време“, изјави Брнабиќ за ТВ Пинк и нагласи дека говорот на Вучиќ е најдобриот начин да се покаже контрастот меѓу поединечните држави и „борбата за територијален интегритет на меѓународно призната држава Украина, со што се согласуваме, и како овој основен принцип на меѓународното право не е важно беше во случајот со Србија“.

„Притисоците за нас, што е политика на Александар Вучиќ, можат да бидат само контрапродуктивни и колку повеќе не притискате, тоа може само да не одврати“ рече Брнабиќ.

Застапеноста на земја како Србија во Генералното собрание на ОН никогаш не била следена со вакво внимание, особено што Вучиќ ќе зборува по претседателот на Украина, изјави таа.

Можеби ќе ве интересира

Вучиќ му врачи орден на Орбан: „На големиот пријател на Србија“

M T

Рама: Не треба да се врши притисок врз Србија

M T

Вучиќ: Одговорната политика не може да почива на митови

M T

Вучиќ го пречека Ердоган: Воени почести, национална химна и црвен тепих

M T

Вучиќ: Економската иднина зависи од успехот на „Отворен Балкан“, можеме да го направиме тоа побрзо, посилно и подобро

M T

Ковачевски: Треба целосно да ги подигнеме рампите со Србија и Албанија, ние сме единствен регион во светот со граници

M T