22.8 C
Скопје
25. јуни 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет ТОП ВЕСТИ

СЗО: Мајмунските сипаници потврдени кај 1.600 лица

Светската здравствена организација (СЗО) информираше дека од почетокот на годинава, мајмунските сипаници се потврдени кај 1.600 лица, а постојат сомнежи за уште 1.500 случаи во 39 земји.

Директорот на СЗО, Тедрос Адханом Гебрејесус рече дека мајмунските сипаници се присутни со години во седум од тие земји, додека останатите 32 држави се погодени сега. Според информациите, регистрирани се 72 смртни случаја од претходно погодените земји, додека онаму каде што мајмунските сипаници се појавиле неодамна, нема пријавено смртни случаи.

Гебрејесус оцени дека глобалната појава на мајмунските сипаници е „необична и загрижувачка“.

СЗО не препорачува масовна вакцинација против мајмунските сипаници.

Можеби ќе ве интересира

Мајмунски сипаници се појавија и во Хрватска

M T

Експертите на СЗО одлучуваат дали да воведат вонредна состојба поради мајмунските сипаници

M T

СЗО: Треба да го смениме името на МАЈМУНСКИТЕ СИПАНИЦИ

M T

Еве што треба да знаете за тоа како се шират мајмунските сипаници – И дали треба да носите маска

M T

ЕУ купува 110.000 вакцини против мајмунски сипаници

M T

Во Грција е регистриран првиот случај на мајмунски сипаници

M T