27.8 C
Скопје
1. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија ТОП ВЕСТИ

СДСМ: Со ограничувањето на маржите го штитиме стандардот на граѓаните

Со ограничувањето на маржите за основните производи, го штитиме стандардот на граѓаните, велат од СДСМ преку соопштение.

Според нив, Владата во време на најголемата светска економска криза продолжува со мерки за ублажување на ценовиот шок и заштита на стандардот на граѓаните.

„Започнува да се применува мерката за ограничување на маржите за основните прехранбени производи во трговијата на големо и на мало.

Трговска маржа од 5 проценти е утврдена за леб, шеќер и сончогледово масло.

За брашно, макарони и шпагети, македонски ориз, кравјо млеко и јајца маржата се ограничува на најмногу 10 проценти.

Одлуката за замрзнување на маржата на одредени производи со цел ограничување на растот на цените ќе важи до 30 септември оваа година, со можност да продолжи до крајот на годината.

СДСМ како одговорна партија и во време на криза продолжува со вистинска грижа за сите граѓани, со мерки за заштита на стандардот на народот и ликвидноста на компаниите“, се додава во партиското соопштение.

Можеби ќе ве интересира

СДСМ: Мицкоски се уште покажува дека нема државнички капацитет, време е политички да созрее

M T

СДСМ: Ковачевски го бранеше македонскиот идентитет, Мицкоски прифати погубна резолуција на ЕПП

M T

СДСМ: Јасна порака на ЕУ дека ги поддржува законските измени за судиите, ВМРО-ДПМНЕ е очајна

M T

СДСМ: Нервоза во ВМРО-ДПМНЕ, со деструкции во Собрание не се брани криминал

M T

СДСМ: Нема да дозволиме хаос, ВМРО-ДПМНЕ нема да ги спаси криминалците, сите ќе одговараат

M T

СДСМ: СДСМ ги штити националните интереси, а ВМРО-ДПМНЕ прави штета

M T